statystyki

Przez nieważny akt notarialny notariusz zapłaci odsetki

autor: Michał Culepa06.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 20.10.2015, 19:32
W zakresie odpowiedzialności za delikt mieszczą się także odsetki – powiedział sędzia Marian Kocon.

W zakresie odpowiedzialności za delikt mieszczą się także odsetki – powiedział sędzia Marian Kocon.źródło: ShutterStock

Rejent sporządzający nieważny akt notarialny odpowiada za zapłatę odsetek dla poszkodowanego tą czynnością – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawę wytoczył w sądzie szczecińskim Lasse L., obywatel Danii, który w 2009 r. nabył kilkuhektarowe gospodarstwo rolne w powiecie gryfińskim. Zapłacił 225 tys. zł. Umowa sprzedaży została zawarta zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w formie aktu notarialnego, a Lasse L. został wpisany jako właściciel do księgi wieczystej. I cała transakcja nie skończyłaby się kilkuletnim procesem, gdyby nie szczegół, który unieważnił umowę: okazało się bowiem, że grunty znajdują się w strefie nadgranicznej, a zbyciu podlegało gospodarstwo rolne. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami obywatele UE musieli mieć zezwolenie na nabycie takich gruntów. Tymczasem Lasse L. zezwolenia nie miał, a i notariusz, przed którą zawarto umowę, nie poinformowała go o konieczności jego uzyskania. Potwierdziła tym samym umowę zawartą z naruszeniem prawa.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t.j. 2014 poz. 1380) każda transakcja z cudzoziemcem, dotycząca nabycia przez niego nieruchomości bez zezwolenia, jest nieważna. Tak stało się też z umową, którą zawarł Lasse L. Gdy grunty wróciły do poprzedniego właściciela i Lasse L. został wykreślony z księgi wieczystej, zażądał zwrotu zapłaconej ceny. Po 2-letnim procesie udało mu się ją odzyskać, ale wytoczył drugi proces – o odsetki – pozywając notariusz Bożenę W., przed którą zawarto umowę, oraz PZU SA, z którym notariusz miała umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane