statystyki

Przez nieważny akt notarialny notariusz zapłaci odsetki

autor: Michał Culepa06.10.2015, 07:19; Aktualizacja: 20.10.2015, 19:32
W zakresie odpowiedzialności za delikt mieszczą się także odsetki – powiedział sędzia Marian Kocon.

W zakresie odpowiedzialności za delikt mieszczą się także odsetki – powiedział sędzia Marian Kocon.źródło: ShutterStock

Rejent sporządzający nieważny akt notarialny odpowiada za zapłatę odsetek dla poszkodowanego tą czynnością – orzekł Sąd Najwyższy.

Sprawę wytoczył w sądzie szczecińskim Lasse L., obywatel Danii, który w 2009 r. nabył kilkuhektarowe gospodarstwo rolne w powiecie gryfińskim. Zapłacił 225 tys. zł. Umowa sprzedaży została zawarta zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego w formie aktu notarialnego, a Lasse L. został wpisany jako właściciel do księgi wieczystej. I cała transakcja nie skończyłaby się kilkuletnim procesem, gdyby nie szczegół, który unieważnił umowę: okazało się bowiem, że grunty znajdują się w strefie nadgranicznej, a zbyciu podlegało gospodarstwo rolne. Zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami obywatele UE musieli mieć zezwolenie na nabycie takich gruntów. Tymczasem Lasse L. zezwolenia nie miał, a i notariusz, przed którą zawarto umowę, nie poinformowała go o konieczności jego uzyskania. Potwierdziła tym samym umowę zawartą z naruszeniem prawa.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (t.j. 2014 poz. 1380) każda transakcja z cudzoziemcem, dotycząca nabycia przez niego nieruchomości bez zezwolenia, jest nieważna. Tak stało się też z umową, którą zawarł Lasse L. Gdy grunty wróciły do poprzedniego właściciela i Lasse L. został wykreślony z księgi wieczystej, zażądał zwrotu zapłaconej ceny. Po 2-letnim procesie udało mu się ją odzyskać, ale wytoczył drugi proces – o odsetki – pozywając notariusz Bożenę W., przed którą zawarto umowę, oraz PZU SA, z którym notariusz miała umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane