statystyki

W odpowiedzi na pozew można przekonać sąd do swoich racji

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz30.09.2015, 09:40; Aktualizacja: 30.09.2015, 09:47
Zawsze warto wnieść odpowiedź na pozew.

Zawsze warto wnieść odpowiedź na pozew.źródło: ShutterStock

Brat pani Haliny chce się z nią rozliczyć ze wspólnego majątku. Nie mogą dojść do porozumienia. Czytelniczka twierdzi, że domaga się wypłaty znacznie zawyżonej kwoty, a to jest dla niej krzywdzące. W dodatku zagroził, że wniesie sprawę do sądu i wkrótce pani Halina otrzyma kopię jego pozwu. Sąsiadka poradziła jej, że powinna wówczas przesłać do sądu odpowiedź na ten pozew. Co trzeba w niej zawrzeć? Czy napisanie takiego pisma ułatwi wygranie sporu?

Tak, bo w odpowiedzi na pozew pozwany broni swoich interesów w procesie. Składając to pismo w sądzie, wdaje się w spór z powodem, co oznacza, że nie uznaje jego roszczeń w całości albo w części. Dlatego w odpowiedzi na pozew pani Halina powinna podnieść te zarzuty i argumenty, które mają przekonać sąd, że to ona ma rację, określając kwotę należną bratu z tytułu rozliczeń majątkowych w wysokości znacznie niższej od tej, jakiej on się domaga w pozwie. Może żądać też dopuszczenia określonych dowodów w sprawie, np. dokumentów, opinii biegłego w celu ustalenia wartości majątku, który miał zostać podzielony między rodzeństwo, a nawet dowodów z zeznań świadków, którzy powiedzą przed sądem, że np. pani Halina i jej brat już kiedyś częściowo się rozliczyli.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • I(2015-10-01 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    SĄDY SĄDZĄ SWE WYMYSLONE USTAWY ,ANIE WEDŁUG PRAW RP ,POZWANY SIE NIE LICZY ,SĄD MOWI ,A POZWANY MUSI SLUCHAC NAWET CORAZ TO INNEJ BAJKI ,

    Odpowiedz
  • praktykantka(2015-09-30 21:31) Zgłoś naruszenie 00

    sosownie do tytulu to odpowiem ze nie mozna w Polsce! moze w innych krajach cywilizowanych mozna i napewno mozna! w polszy siedza tam same wrozki i wrozbici i kolesiom zalatwiaja co tamci chca! w drugiej instancji juz pieczetuja tylko to co pisane nielogiczne niezgodne z faktami, niezgodne merytorycznie i prawnie ale osiolek zarobil osiolek madrugi wymiar za soba i trzeci i czawrty tez! o czym wy wogole piszecie - smiechu warte te naiwne slowka!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane