statystyki

Wadliwy wniosek do ustawy antyprzemocowej

autor: Michalina Topolewska29.09.2015, 07:28; Aktualizacja: 29.09.2015, 08:37
przemoc domowa

przemoc domowaźródło: ShutterStock

Postępowanie w sprawie przepisów umożliwiających m.in. odebranie rodzicom bitego dziecka powinno być przez Trybunał Konstytucyjny (TK) umorzone, ponieważ nie spełnia wymogów formalnych.

Tak uznał Andrzej Seremet, prokurator generalny, w stanowisku do wniosku złożonego przez posłów PiS o zbadanie zgodności z prawem kilku artykułów ustawy z 29 lipca 2005 r. w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1390). Wśród nich znalazły się przepisy, które m.in. umożliwiają przetwarzanie danych osobowych przez gminne zespoły interdyscyplinarne oraz pozwalają na zabieranie krzywdzonego dziecka przez pracownika socjalnego bez decyzji sądu.

Prokurator generalny uznał, że postępowanie w sprawie tego wniosku powinno być umorzone. Powołał się na wcześniejszy wyrok TK z 17 lipca 2014 r. (sygn. akt K 59/13), z którego wynika, że pomiędzy przedmiotem zaskarżenia, czyli wnioskiem złożonym przez grupę posłów, a jego opisem, zawartym w liście parlamentarzystów popierających zarzuty, powinna być zachowana spójność. Tej zaś zabrakło, bo o ile w petitum wniosku znalazły się poszczególne przepisy ustawy antyprzemocowej wraz z określonymi artykułami konstytucji, które naruszają, to wspomniana lista nie zawiera już tych elementów.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane