statystyki

Co można zrobić, jeśli drzewa i krzaki zasłaniają drogę?

autor: Renata Majek29.09.2015, 17:00; Aktualizacja: 29.09.2015, 17:03
Drzewa nie powinny być zagrożeniem w ruchu drogowym.

Drzewa nie powinny być zagrożeniem w ruchu drogowym.źródło: ShutterStock

Latem często odwiedzam rodzinę na wsi. Przy drodze prowadzącej przez teren zabudowany, na zakręcie, rosną coraz większe krzewy, zasłaniając ten zakręt. Nikt się nimi nie interesuje, zwłaszcza że właściciel posesji na stałe mieszka w Warszawie i sporadycznie pojawia się na działce. Do kogo powinnam się zwrócić w sprawie wycięcia bądź przycięcia krzewów, by nie zagrażały bezpieczeństwu na drodze – pyta pani Elżbieta. – Chciałabym interweniować także w sprawie tych krzaków, które w tej samej wsi zasłaniają znaki drogowe – dodaje czytelniczka.

Generalnie za drzewa, krzewy rosnące w pasie drogowym odpowiada zarządca drogi, natomiast za te rosnące poza pasem – właściciel nieruchomości, na której się one znajdują. Jeśli właściciel sam ich nie usuwa, a zagrażają one ruchowi drogowemu, należy zawiadomić zarządcę drogi. Trzeba jednak najpierw ustalić, kto jest „organem zarządzającym drogą”, czyli kto za nią odpowiada. W przypadku drogi gminnej zarządcą jest wójt, burmistrz lub prezydent miejscowości, powiatowej – zarząd powiatu, wojewódzkiej – zarząd województwa, a krajowej – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. W miastach na prawach powiatu, czyli powiatach grodzkich, zarządcą wszystkich dróg publicznych (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych), wraz z przylegającymi do nich chodnikami, jest prezydent miasta. Zarządca drogi może wykonywać swoje obowiązki przy pomocy jednostki organizacyjnej będącej zarządem drogi, utworzonej odpowiednio przez sejmik województwa, radę powiatu lub radę gminy.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dd(2018-03-12 17:35) Zgłoś naruszenie 20

  A jak jedziesz i krzaki rysują ci samochód bo jest tak wąsko to co ma do tego prędkość.

  Odpowiedz
 • dud@(2019-05-09 08:42) Zgłoś naruszenie 00

  Sąsiad z posesji obok na pasie drogowym tuz przy wyjedzie hoduje sobie żywopłot z berberysu, tak zrósł pobocze drogi ze z trudem możną wyjechać i nie widać jadących szybko aut na drodze głównej. Co z tym zrobić? bardzo utrudnia mi to bezpieczny wyjazd.

  Odpowiedz
 • rudy z budy(2015-09-29 21:49) Zgłoś naruszenie 03

  wiecie ile kosztuje wycięcie krzaku, o drzewie już nie mówmy, a drogi lokalne to mała prędkość i ostrożność na łukach

  Odpowiedz
 • sza(2015-09-29 21:22) Zgłoś naruszenie 09

  Przede wszystkim trzeba wolno jeździć i nic się wtedy nie stanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane