statystyki

Zatwierdzenie sprawozdania decyduje o zakończeniu kadencji

29.09.2015, 07:22; Aktualizacja: 29.09.2015, 07:45
prawo, sąd, sprawiedliwość

SN potwierdził, że umowa spółki z o.o. może regulować okres pełnienia funkcji członka zarządu, a także powiązać wygaśnięcie jego mandatu (kompetencji do sprawowania funkcji) z pewnym zdarzeniemźródło: ShutterStock

W umowie spółki z o.o. dopuszczalne jest określenie kadencji, czyli okresu, na który dana osoba zostaje powołana w skład zarządu. Przez jaki czas członek zarządu może wykonywać swoje obowiązki, gdy umowa spółki jednak nie precyzuje długości kadencji?

W praktyce w umowach wielu spółek z o.o. nie ustala się długości kadencji członków zarządu. Powstają zatem problemy z określeniem okresu, przez jaki powołane w skład tego organu osoby mogą wypełniać swoje funkcje. Kwestię tę wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu wydanym 8 maja 2015 r. (sygn. akt. III CZ 19/15).

SN potwierdził, że umowa spółki z o.o. może regulować okres pełnienia funkcji członka zarządu, a także powiązać wygaśnięcie jego mandatu (kompetencji do sprawowania funkcji) z pewnym zdarzeniem, przykładowo – z nastaniem konkretnej daty. Jeżeli umowa spółki nie reguluje tej kwestii, to wtedy znajduje zastosowanie art. 202 par. 1 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten stanowi, że mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników spółki z o.o. zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji danego członka zarządu.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane