Nowe zadania policjantów: Skserować i podzielić na teczki

autor: Ewa Ivanova23.09.2015, 07:21; Aktualizacja: 23.09.2015, 14:36
policja

Według k.p.k. wystarczy podział akt na cztery części: zbiór na protokoły przesłuchań świadków, zbiór na inne dowody, zbiór tego, co pozostaje w jednostce i nie jest załączane do akt sądowych, i załącznik adresowy.źródło: ShutterStock

Nie tylko prokuratorzy narzekają na zamieszanie z dzieleniem akt postępowań. Podobną opinię o nowych regułach mają funkcjonariusze wydziałów dochodzeniowo-śledczych. Choć przepisy zreformowanej procedury karnej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247 ze zm.) wymagają podziału akt postępowań na 3–4 części, zarządzenie komendanta głównego policji nr 25/2015 rekomenduje podział aż na osiem zbiorów.

– Komendant zapewne zainspirował się wcześniej wydanym zarządzeniem prokuratora generalnego, które przewiduje podobne rozwiązanie – tłumaczy jeden z prokuratorów.

– Funkcjonariusze dzielą akta spraw przed wysłaniem do prokuratury na osiem teczek. Wiele czasu pochłania segregowanie akt i niesłychanie pracochłonna anonimizacja danych w każdej z nich – tłumaczy Robert Hamuda, przewodniczący zarządu terenowego NSZZ Policjantów w Świdnicy.

Zdaniem funkcjonariuszy nowy układ akt utrudnia zorientowanie się w chronologii sprawy.

Zgodnie z zarządzeniem KGP od podziału akt na zbiory można odstąpić, w razie gdy zamiast aktu oskarżenia jest formułowany wniosek o skazanie bez rozprawy (art. 335 par. 1 k.p.k.) albo gdy prokurator podejmie decyzję o skierowaniu do sądu całości materiału z postępowania przygotowawczego. Nie wydziela się części zbiorów także w aktach np. dochodzenia w sprawie o wykroczenie skarbowe.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • Niedługo policjant ...(2015-09-23 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    ... na ulicy będzie tak rzadkim okazem , jak wilk lub żubr w lesie. Radośni twórcy prawa zasypią ich papierami !

    Odpowiedz
  • Asesor(2015-09-23 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    To wszystko przez oświeconych reformatorów z Krolikowskim na czele. Zepsuli to co działało nieźle. Zamiast tylko zreformować odwoławcze, wprowadzili wiele bezsensownych zmian i zmianek. A teraz bedą szukać winnych tej katastrofy.

    Odpowiedz
  • Prywatny Detektyw Warszawa Krzysztof Matyszczak(2015-09-23 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z poprzednikiem. Policjant będzie siedział teraz wyłącznie za biurkiem. A kiedy będzie miał czas na pracę w terenie? A może to jednak szansa na to aby zwiększyć etaty?

    Odpowiedz
  • B. policjant(2015-09-23 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Na ściganie przestępców policjanci poświęcają od 5 do max. 15% swojego czasu, reszta to straszna biurokracja, papiery, papiery i jeszcze raz papiery.
    Za "komuny" było jednak inaczej.

    Odpowiedz
  • w(2015-09-23 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    dlaczego wszedzie prawie wszyscy wokoło stale narzekają, a serwujacy różne zmiany i „nowosci’ biora duże pieniadze nadal. Za coś co utrudnia zycie, nie poprawia jego jakości, nie daje pieniedzy , czy sa złośliwi az tak, czy nie maja pojęcia o zyciu, rzeczywistości, co chwile zmiany „debilizmów” niektórych na lepsze czasami, gdy posłuchają głosu mądrych ludzi, czy nie ma dla nich zadnych kar, może się opamietają albo zniszzca ten naród i kraj , nie dajmy się !

    Odpowiedz
  • Mario(2015-09-23 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Sandal za kt odpowiada Komisja Kodyfikacyjna I lobby adwokackie. Ale kij ma dwa końce. Adwokaci nie bedą mieli spraw karnych za chwile. Normalni adwokaci z pozaprofesorskich stajni.

    Odpowiedz
  • dziadek(2015-09-23 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    Wzrosła produkcja papieru toaletowego 4-warstwowego. Nie na temat? ano na temat bo teraz każde g...no musi mieć z 4 kopie

    Odpowiedz
  • helikopter(2015-09-23 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    ta pseudoreforma KPK to po prostu POrażka !!! to było wszystko tylko na zamówienie lobby adwokackiego, które ma gdzieś dobro procesu karnego a jedynie dobro własnej kieszeni ! to po prostu chora kontradyktoryjność granicząca z fanatyzmem a poza tym w Europie nie ma takiej praktyki do tak daleko posuniętej walki przed sądem jedynie jako arbitrem to specyfika anglosaska !!!

    Odpowiedz
  • Lewandowski(2015-09-23 15:26) Zgłoś naruszenie 00

    na dodatek w świętokrzyskim wygonili wszystkich dochodzeniowców i pegowców na ulice i ci muszą wyrobić prewencyjną normę z pałą, a akta się dzielą na dwoje , czworo, na ośmioro.

    Odpowiedz
  • murof(2015-09-23 19:30) Zgłoś naruszenie 00

    tendencyjny materiał, z przekłamaniami. A związkowiec policyjny ma jakąś przeterminowaną wiedzę.

    Odpowiedz
  • Pan Czesław(2015-09-24 08:53) Zgłoś naruszenie 00

    Dla tych którzy nie potrafią czytać i rozumieć jednocześnie, a znowu jakieś przytyki do komisji kodyfikacyjnej - napisane jest że akta dzieli się na podstawie zarządzenia PG i/lub Komendanta Głównego Policji.

    Skoro prokuratorzy czy policja nie są w stanie wyciągać prostych logicznych wniosków - wina jest tego co wydał zarządzenie a nie kogoś innego - to rzeczywiście nie dziwię się że mają takie problemy z reformą.

    Odpowiedz
  • enzo(2015-09-24 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Sama idea podziału akt, ich "czyszczenie" z pozoru nieistotnych materiałów, jest absurdalna.
    Ale "prof.", autor tej karykatury proceduralnej ma się dobrze.
    W końcu kaska za komenty leci ...

    Odpowiedz