Prawnicy nie obronią się przed atakami hakerów

autor: Sławomir Wikariak07.09.2015, 07:20; Aktualizacja: 07.09.2015, 10:09
haker-dane-cyberprzestępcy

Niestety, część profesjonalnych pełnomocników wciąż nie zrozumiała, jak ważna jest ochrona danych, i swobodnie traktuje posiadane przez siebie informacje.źródło: ShutterStock

Kradzież danych kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy wstrząsnęła środowiskiem. To pierwszy taki atak wymierzony bezpośrednio w prawniczą firmę.

Hacker zażądał pół mln euro za nieujawnianie danych, a gdy wspólnicy nie ulegli szantażowi, zaczął publikować ukradzione dokumenty w zapewniającej anonimowość sieci Tor. Na forum chwalił się, że dysponuje zawartością skrzynek e-mailowych wszystkich prawników kancelarii, dokumentacją prowadzonych spraw, poufnymi informacjami klientów.

Kancelaria zapewnia, że od lat zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa danych, a skuteczne ataki na serwery Pentagonu czy wielu banków pokazują, że nikt nie może czuć się w pełni bezpieczny.

Kodeks etyki adwokackiej

Kodeks etyki adwokackiej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Pełną skuteczność ochrony przed atakiem na komputery może gwarantować jedynie przejście na papierową dokumentację. Programy stosowane do ataków są w momencie ich użycia niewykrywalne dla antywirusów. Serwery, z którymi się łączą, by przesyłać tam skradzione dane, nie były wcześniej używane w atakach – przyznaje Adam (nie chce ujawniać nazwiska), redaktor serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl, który pierwszy poinformował o wycieku. Zaznacza jednak, że wiele kancelarii nie zapewnia wystarczającej ochrony.

– Biorąc pod uwagę stopień złożoności zagrożeń obecnych w sieci w zestawieniu z poziomem dojrzałości zabezpieczeń nawet dużych polskich kancelarii, oceniam, że polskie firmy prawnicze nie są i jeszcze długo nie będą gotowe do obrony swoich danych – twierdzi.

Darmowe skrzynki

Niestety, część profesjonalnych pełnomocników wciąż nie zrozumiała, jak ważna jest ochrona danych, i swobodnie traktuje posiadane przez siebie informacje.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • i(2015-09-07 08:40) Zgłoś naruszenie 00

  problem jest taki, że jakiś amator robi takie i podobne rzeczy,a policja, prokuratura nic z tym nie może zrobić jest bezradna lub nie chce a ośmieszyć chcą pokrzywdzonego, to jedna z wielu paranoji w tym kraju, możesz sobie kupic oprogramowanie którte przekracza twoje dochody z set i 1000% procent złapać złodzieja a oni dostaną nagrody i zaszczyty za ciebie, udając i kłamiąc że jest wspaniale i tak to leci , poza tym co jest poufne wystarzcy tv wazcvyć i wszyscy o wzystkich wszystko wiedzą prawdziwe lub mniej lub nieparwdziwe ?!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-09-07 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  To durnowate kancelarie prawne nie wiedzą , że komputerów z wrażliwymi informacjami nie podłącza się do internetu ?

  Odpowiedz
 • mark(2015-09-08 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Do 1
  Jeśli wysyłasz mailem poufne informacje, to może od razu przekazuj je przez megafon. :))))
  Twój post - to obraz wiedzy, jaką 99% prawników ma o technologii.
  Jeśli zajmujesz się sprawami rozwodu Kowalskiej albo miedzy Nowaka - no to możesz spać spokojnie, bo nawet pies z kulawą nogą na to nie spojrzy. Ale jeśli prowadzisz sprawy warte o miliony, to nawet możesz nie wiedzieć, że konkurencja (szczególnie taka mająca zaplecze państwowe) ma bieżący wgląd do twojego komputera. Słyszałeś taką nazwę "cottonmouth" :)) Może nawet cie w tej chwili słuchają przez twoją komórkę.
  Poziom wiedzy na ten temat jest żenująca niski, ale co mnie to obchodzi :))) Wasza kasa, wasza sprawa.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-09-08 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  Dzięki , panie marku , bo już sił nie mam .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane