statystyki

Prawnicy nie obronią się przed atakami hakerów

autor: Sławomir Wikariak07.09.2015, 07:20; Aktualizacja: 07.09.2015, 10:09
haker-dane-cyberprzestępcy

Niestety, część profesjonalnych pełnomocników wciąż nie zrozumiała, jak ważna jest ochrona danych, i swobodnie traktuje posiadane przez siebie informacje.źródło: ShutterStock

Kradzież danych kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy wstrząsnęła środowiskiem. To pierwszy taki atak wymierzony bezpośrednio w prawniczą firmę.

Hacker zażądał pół mln euro za nieujawnianie danych, a gdy wspólnicy nie ulegli szantażowi, zaczął publikować ukradzione dokumenty w zapewniającej anonimowość sieci Tor. Na forum chwalił się, że dysponuje zawartością skrzynek e-mailowych wszystkich prawników kancelarii, dokumentacją prowadzonych spraw, poufnymi informacjami klientów.

Kancelaria zapewnia, że od lat zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa danych, a skuteczne ataki na serwery Pentagonu czy wielu banków pokazują, że nikt nie może czuć się w pełni bezpieczny.

Kodeks etyki adwokackiej

Kodeks etyki adwokackiej

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Pełną skuteczność ochrony przed atakiem na komputery może gwarantować jedynie przejście na papierową dokumentację. Programy stosowane do ataków są w momencie ich użycia niewykrywalne dla antywirusów. Serwery, z którymi się łączą, by przesyłać tam skradzione dane, nie były wcześniej używane w atakach – przyznaje Adam (nie chce ujawniać nazwiska), redaktor serwisu ZaufanaTrzeciaStrona.pl, który pierwszy poinformował o wycieku. Zaznacza jednak, że wiele kancelarii nie zapewnia wystarczającej ochrony.

– Biorąc pod uwagę stopień złożoności zagrożeń obecnych w sieci w zestawieniu z poziomem dojrzałości zabezpieczeń nawet dużych polskich kancelarii, oceniam, że polskie firmy prawnicze nie są i jeszcze długo nie będą gotowe do obrony swoich danych – twierdzi.

Darmowe skrzynki

Niestety, część profesjonalnych pełnomocników wciąż nie zrozumiała, jak ważna jest ochrona danych, i swobodnie traktuje posiadane przez siebie informacje.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • i(2015-09-07 08:40) Zgłoś naruszenie 00

  problem jest taki, że jakiś amator robi takie i podobne rzeczy,a policja, prokuratura nic z tym nie może zrobić jest bezradna lub nie chce a ośmieszyć chcą pokrzywdzonego, to jedna z wielu paranoji w tym kraju, możesz sobie kupic oprogramowanie którte przekracza twoje dochody z set i 1000% procent złapać złodzieja a oni dostaną nagrody i zaszczyty za ciebie, udając i kłamiąc że jest wspaniale i tak to leci , poza tym co jest poufne wystarzcy tv wazcvyć i wszyscy o wzystkich wszystko wiedzą prawdziwe lub mniej lub nieparwdziwe ?!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-09-07 08:52) Zgłoś naruszenie 00

  To durnowate kancelarie prawne nie wiedzą , że komputerów z wrażliwymi informacjami nie podłącza się do internetu ?

  Odpowiedz
 • mark(2015-09-08 09:04) Zgłoś naruszenie 00

  Do 1
  Jeśli wysyłasz mailem poufne informacje, to może od razu przekazuj je przez megafon. :))))
  Twój post - to obraz wiedzy, jaką 99% prawników ma o technologii.
  Jeśli zajmujesz się sprawami rozwodu Kowalskiej albo miedzy Nowaka - no to możesz spać spokojnie, bo nawet pies z kulawą nogą na to nie spojrzy. Ale jeśli prowadzisz sprawy warte o miliony, to nawet możesz nie wiedzieć, że konkurencja (szczególnie taka mająca zaplecze państwowe) ma bieżący wgląd do twojego komputera. Słyszałeś taką nazwę "cottonmouth" :)) Może nawet cie w tej chwili słuchają przez twoją komórkę.
  Poziom wiedzy na ten temat jest żenująca niski, ale co mnie to obchodzi :))) Wasza kasa, wasza sprawa.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-09-08 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  Dzięki , panie marku , bo już sił nie mam .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane