statystyki

Gdańsk: Nikt nie chce sądzić prezesa jednego z sądów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz04.09.2015, 07:26; Aktualizacja: 04.09.2015, 09:01
Na razie nie ma jeszcze decyzji SN. Można mieć jednak wątpliwości, czy przychyli się on do prośby gdańskich sędziów

Na razie nie ma jeszcze decyzji SN. Można mieć jednak wątpliwości, czy przychyli się on do prośby gdańskich sędziówźródło: ShutterStock

Trójmiejscy sędziowie nie chcą oceniać decyzji prokuratora, który umorzył śledztwo w sprawie składania fałszywych oświadczeń przez prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.

O przekazanie sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu zwrócił się do Sądu Najwyższego Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe.

Sprawa rozpoczęła się po tym, jak Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa złożyła do gdańskiej prokuratury okręgowej zawiadomienie. Zarzuciła kierownictwu SO w Gdańsku m.in. utrudnianie wykonywania działalności związkowi zawodowemu i działanie na szkodę interesu publicznego. Podnoszono, że prezes jednostki celowo ignorował to, iż w marcu 2012 r. „S” objęła zasięgiem swojego działania SO w Gdańsku. Organizacja zarzuciła też prezesowi, że składał fałszywe oświadczenia: tak miało być podczas przeprowadzonej w zeszłym roku na terenie gdańskiego sądu kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. Prezes miał złożyć do protokołu pokontrolnego oświadczenie, że na terenie jego jednostki nie działa żaden związek.

Prokurator nie dopatrzył się jednak złamania prawa i umorzył postępowanie. Z tą decyzją nie zgodzili się jednak związkowcy i złożyli do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe zażalenie. Wszystko jednak wskazuje na to, że pismo nie zostanie szybko rozpoznane. Gdańscy sędziowie uznali, że nie powinni sądzić prezesa sądu nadrzędnego.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • pracownik sądu(2015-09-04 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Ręka rękę myje. 24.09.2015r. protest pracowników sądownictwa w Warszawie.M.in. przeciwko takim zachowaniem prezesów sądów . Pod latarnia najciemniej. Gdzie sędzia zrobi źle sędziemu? Tak jak lekarz lekarzowi?

    Odpowiedz
  • wjw(2015-09-04 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Złoży publiczną samokrytykę i sam się osądzi ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane