statystyki

Korzyściami z zapisu trzeba się podzielić z innymi spadkobiercami

autor: Michał Culepa02.09.2015, 07:14; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:35
Spadkodawca przed śmiercią sporządził testament ustny

Spadkodawca przed śmiercią sporządził testament ustnyźródło: ShutterStock

Posiadacz rzeczy zapisanych w testamencie musi zapłacić spadkobiercom za korzystanie z nich do dnia, w którym zapis stał się wymagalny – orzekł Sąd Najwyższy.

Zmarły w sierpniu 1998 r. Wiktor M. pozostawił po sobie m.in. restaurację i mieszkanie. Kilka dni przed śmiercią sporządził ustnie testament, w którym wyraził wolę, aby oba składniki majątku przypadły jego bratankowi Adamowi M. Postanowienie sądu potwierdzające istnienie takiego zapisu uprawomocniło się we wrześniu 2007 r.

W 2012 r. dokonano ostatecznie podziału reszty majątku zmarłego (pozostałych posiadanych przez niego nieruchomości oraz pieniędzy na kontach bankowych) na podstawie ugód sądowych. Pozostała jednak kwestia posiadania przez Adama M. zapisanych mu restauracji i mieszkania: Adam M. również był jednym ze spadkobierców i tych uprawnień nikt nie kwestionował. Spadkobiercy domagali się natomiast zapłaty za korzystanie z tych elementów majątku spadkowego.

Sąd Rejonowy zasądził od Adama M. na ich rzecz blisko 1,6 mln zł tytułem wynagrodzenia za korzystanie z przedsiębiorstwa (restauracji) i mieszkania w okresie od sierpnia 1998 r. (otwarcie spadku) do września 2007 r. (uprawomocnienie się postanowienia o stwierdzeniu zapisu testamentowego). Zdaniem sądu pomiędzy tymi datami istniał stan niepewności prawnej, czy zapis w ogóle jest ustanowiony, a także co stanowi jego przedmiot. Przez ten czas uczestnicy postępowania – pozostali spadkobiercy nie mogli odpowiadać za wykonanie zapisu. Można więc mówić o współwłasności mieszkania i restauracji przez ten okres, a skoro tak, to Adam M. jest zobowiązany do rozliczenia się. Zgodnie bowiem z art. 207 k.c. pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane