statystyki

Zakaz reklamy aptek może Polskę słono kosztować

autor: Patryk Słowik21.08.2015, 20:00
Zakaz reklamy aptek ma istotny wymiar gospodarczy.

Zakaz reklamy aptek ma istotny wymiar gospodarczy.źródło: ShutterStock

Polska ograniczyła możliwość funkcjonowania aptek i całkiem możliwe, że w związku z tym zostanie na państwo nałożona dotkliwa kara pieniężna – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Komisja Europejska bada bowiem, czy całkowity zakaz reklamy działalności aptek nie narusza przypadkiem przepisów Unii Europejskiej dotyczących swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Kuriozalny przepis

Kontestowany przepis to art. 94a ustawy – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.), który obowiązuje od początku 2012 roku. Zgodnie z nim zabroniona jest reklama aptek i punktów aptecznych oraz ich działalności. Można jedynie informować o lokalizacji i godzinach pracy placówki. Doprowadza to do wielu kuriozalnych sytuacji. Farmaceuci na przykład obawiają się zachęcać pacjentów do skorzystania z ogólnodostępnego w aptece ciśnieniomierza, bo może to być uznane za reklamę (klient chętniej przyjdzie do placówki, w której jest ciśnieniomierz niż do tej, w której urządzenia nie ma).

Przepis ten został dodany do ustawy w prac nad nią. Rządowy projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego go nie zawierał, a propozycję zgłoszono dopiero na posiedzeniu sejmowej podkomisji. W zasadzie bez pogłębionej debaty została zaakceptowana przez parlamentarzystów.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Farmaceuta(2015-08-22 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    Tyle że Apteka to nie placówka handlowa tylko usługowa i jako taka aby budziła zaufanie społeczne nie może reklamować się jako sklep.

    Odpowiedz
  • Klient(2015-08-23 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Kazdy w tym takze apteka powinien móc swobodnie reklamowac konsumenta o swojej działalnosci gospodarczej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane