Rewolucja w spadkach transgranicznych: Co z pieniędzmi odziedziczonymi za granicą?

autor: Patryk Słowik17.08.2015, 18:00; Aktualizacja: 17.08.2015, 18:02
telefon-lotnisko-roaming

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego wiąże 25 państw członkowskich UE, w tym Polskę.źródło: ShutterStock

Nowe regulacje, które dziś weszły w życie, oznaczają, że spadek po polskim obywatelu, który w dniu śmierci przebywał na terenie określonego kraju i miał z nim ścisły i stabilny związek, będziemy nabywać odpowiednio według prawa tego kraju. Chyba że zmarły zamieścił w testamencie zastrzeżenie, że chce aby dziedziczenie po nim odbywało się wedle zasad prawa polskiego.

Czy regulacja dotyczy wszystkich krajów UE

Planuję wyjazd na stałe do Anglii. W Polsce zostają jednak moje dzieci. Słyszałam, że wchodzą w życie nowe przepisy, dzięki którym – gdyby coś mi się stało – bliscy będą mogli wszystkie sprawy związane ze spadkiem załatwić w Polsce. Czy ta regulacja mnie dotyczy?

NIE

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń, przyjmowania i wykonywania dokumentów urzędowych dotyczących dziedziczenia oraz w sprawie ustanowienia europejskiego poświadczenia spadkowego wiąże 25 państw członkowskich UE, w tym Polskę. Nie będzie jednak obowiązywać w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Danii. Państwa te skorzystały z możliwości nieobjęcia ich nowymi przepisami. To zaś oznacza, że jeśli spadkodawca umrze, np. mieszkając w Niemczech, stosowane będą przepisy rozporządzenia, ale jeżeli miejsce jego ostatniego pobytu znajdowało się w Anglii – nowe przepisy nic nie zmieniają w stosunku do tych, które obowiązywały do tej pory. Co istotne, przepisy upraszczające procedurę spadkową w postępowaniach transgranicznych nie wiążą także krajów, które nie należą do Unii Europejskiej. Czyli nie będą stosowane także w stosunku do osób mieszkających np. w Norwegii lub w Szwajcarii.

Czy zmieni się krąg dziedziczących

Słyszałem, że nowe europejskie przepisy zmieniają krąg osób upoważnionych do dziedziczenia. Czy to prawda?

NIE

Rozporządzenie reguluje zasady jurysdykcji w sprawach spadkowych – czyli to, przed sądem którego państwa członkowskiego Unii Europejskiej będzie toczyło się postępowanie, zasady ustalania prawa właściwego – czyli reguły, na podstawie których ustala się, wedle prawa którego kraju będzie prowadzone postępowanie, oraz zasady uznawania i stwierdzania wykonalności orzeczeń w sprawach spadkowych – czyli warunki, od których spełnienia zależy, czy orzeczenie w sprawie spadkowej wydane w jednym państwie będzie rodziło skutki także w innym państwie. Nowe przepisy jednak nie zmieniają podstaw dziedziczenia, kręgu uprawnionych osób ani odpowiedzialności za długi spadkowe.

Czy mogę skorzystać z nowych zasad


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane