statystyki

Cofający pozew nie zawsze przegrywa

autor: Anna Krzyżanowska13.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:32
Prawo

W uzasadnieniu pozwu podano, że wobec wygaśnięcia łączącej strony umowy dzierżawy spółka korzysta bez tytułu prawnego z nieruchomości należącej do gminyźródło: ShutterStock

Cofnięcie pozwu jest zasadniczo równoznaczne z przegraniem sporu. Chyba że zostało podyktowane spełnieniem przez pozwanego – w toku postępowania – świadczenia, o jakie miał toczyć się spór. W takiej sytuacji powodowi również należy się od pozwanego zwrot kosztów procesu – przypomniał sąd rejonowy w Wałbrzychu.

Rozpoznawał on sprawę z powództwa gminy W., która wniosła o zasądzenie od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwoty 9,8 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu. W uzasadnieniu pozwu podano, że wobec wygaśnięcia łączącej strony umowy dzierżawy spółka korzysta bez tytułu prawnego z nieruchomości należącej do gminy. A to oznacza, że zobowiązana jest do uiszczania wynagrodzenia, od czego się jednak uchyla.

Po wniesieniu powództwa spółka zaczęła jednak transzami wpłacać należne gminie wynagrodzenie, w rezultacie czego – gdy roszczenia zostały w pełni zaspokojone – samorząd zdecydował się na cofnięcie pozwu. Zgodnie bowiem z art. 203 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, pozew może zostać cofnięty bez zgody strony przeciwnej aż do rozpoczęcia rozprawy, a w razie jednoczesnego zrzeczenia się roszczenia – w każdym czasie. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że czynności te są podjęte sprzecznie z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa (art. 203 par. 4 k.p.c.).


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane