statystyki

Cofający pozew nie zawsze przegrywa

autor: Anna Krzyżanowska13.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:32
Prawo

W uzasadnieniu pozwu podano, że wobec wygaśnięcia łączącej strony umowy dzierżawy spółka korzysta bez tytułu prawnego z nieruchomości należącej do gminyźródło: ShutterStock

Cofnięcie pozwu jest zasadniczo równoznaczne z przegraniem sporu. Chyba że zostało podyktowane spełnieniem przez pozwanego – w toku postępowania – świadczenia, o jakie miał toczyć się spór. W takiej sytuacji powodowi również należy się od pozwanego zwrot kosztów procesu – przypomniał sąd rejonowy w Wałbrzychu.

Rozpoznawał on sprawę z powództwa gminy W., która wniosła o zasądzenie od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością kwoty 9,8 tys. zł wraz z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu. W uzasadnieniu pozwu podano, że wobec wygaśnięcia łączącej strony umowy dzierżawy spółka korzysta bez tytułu prawnego z nieruchomości należącej do gminy. A to oznacza, że zobowiązana jest do uiszczania wynagrodzenia, od czego się jednak uchyla.

Po wniesieniu powództwa spółka zaczęła jednak transzami wpłacać należne gminie wynagrodzenie, w rezultacie czego – gdy roszczenia zostały w pełni zaspokojone – samorząd zdecydował się na cofnięcie pozwu. Zgodnie bowiem z art. 203 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, pozew może zostać cofnięty bez zgody strony przeciwnej aż do rozpoczęcia rozprawy, a w razie jednoczesnego zrzeczenia się roszczenia – w każdym czasie. Sąd może uznać za niedopuszczalne cofnięcie pozwu, zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia tylko wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że czynności te są podjęte sprzecznie z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa (art. 203 par. 4 k.p.c.).


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane