statystyki

Przerwana dzierżawa musi być rozliczona

autor: Michał Culepa20.08.2015, 07:17; Aktualizacja: 20.08.2015, 08:27
Prawo

Źródłem sprawy była zawarta jeszcze w 1979 r. umowa dzierżawy gruntu pod Warszawą. Na jej mocy działka została oddana małżeństwu R. w długoterminową dzierżawę – na 99 lat za jednorazową opłatą 84 tys. ówczesnych złotych.źródło: ShutterStock

Jeżeli wieloletnia umowa dzierżawy została zakończona przed ustalonym terminem, dzierżawcom przysługują roszczenia o jej rozliczenie i ewentualne odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie – orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy była zawarta jeszcze w 1979 r. umowa dzierżawy gruntu pod Warszawą. Na jej mocy działka została oddana małżeństwu R. w długoterminową dzierżawę – na 99 lat za jednorazową opłatą 84 tys. ówczesnych złotych.

W 1990 r. właścicielka przekazała działkę wnukowi, Wojciechowi G. w drodze darowizny. Mimo to państwo R. korzystali z ziemi nadal, aż do momentu, w którym został ustalony przebieg autostrady A2 i lokalizacja w pobliżu węzła Konotopa. Grunt miał zostać wywłaszczony pod planowaną autostradę. W tej sytuacji Wojciech G. zażądał opuszczenia nieruchomości przez małżonków R., a gdy ci odmówili, wszczął – skutecznie – procedurę eksmisyjną. Małżonkowie pozwali więc Wojciecha G., żądając zapłaty blisko 400 tys. zł odszkodowania tytułem zwrotu kwot zapłaconych za dzierżawę. Możliwość taką przewidywał jeden z punktów umowy zawartej jeszcze w 1979 r.: dzierżawcom przysługiwało odszkodowanie w sytuacji, gdyby musieli opuścić działkę z powodu wywłaszczenia.

Jednak sądy I i II instancji oddaliły powództwo. Ich zdaniem umowa dzierżawy została zawarta w celu obejścia przepisów dotyczących sprzedaży nieruchomości. W latach 70. prywatny obrót gruntami był bowiem znacznie utrudniony i osoby, które z różnych względów nie mogły kupić ziemi, decydowały się na zawarcie umowy dzierżawy lub podobnej. A postanowienia umowne mające na celu obejście prawa są nieważne – uznały sądy.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane