Kto i na jakich zasadach może liczyć na wypłatę świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego

autor: Michalina Topolewska12.08.2015, 18:00
Dziecko, pieniądze

Czy wsparcie tylko dla samotnego rodzica?źródło: ShutterStock

Maksymalna kwota wsparcia dla rodzica, który nie dostaje alimentów, to 500 zł na dziecko. Uzyskanie pomocy jest uzależnione od kryterium dochodowego, które wynosi 725 zł na osobę w rodzinie.

Czy zmieniła się wysokość pomocy

Czytelniczka samotnie wychowuje dwójkę dzieci, na które pobiera świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego (FA) w wysokości 400 zł i 500 zł. Czy w związku z rozpoczęciem nowego okresu ich wypłaty zwiększy się wysokość pomocy finansowej?

NIE

Świadczenia z FA przysługują osobom, które nie otrzymują zasądzonych alimentów na dzieci, a ich egzekucja prowadzona przez komornika okazała się nieskuteczna. Są one wypłacane w wysokości bieżąco zasądzonych alimentów, ale przepisy wskazują, że może to być nie więcej niż 500 zł na jedno dziecko i ten maksymalny pułap pomocy finansowej pozostanie bez zmian również w zbliżającym się nowym okresie świadczeniowym. Trwa on od 1 października do 30 września następnego roku, ale wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać już od 1 sierpnia. Rodzice nie muszą się więc spieszyć, ale jeśli dopełnią formalności wcześniej, to unikną sytuacji, gdy pieniądze za pierwszy miesiąc nowego okresu świadczeniowego dostaną z opóźnieniem i będą mieli przerwę w ich wypłacie. Jest to związane z tym, że urzędy gmin oraz ośrodki pomocy społecznej, które zajmują się prowadzeniem postępowań w sprawie FA, mają więcej czasu na rozpatrzenie wniosków złożonych po 1 września.

Podstawa prawna

Art. 10 ust. 1, art. 20 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 859).

Czy obowiązuje kryterium dochodowe

Pani Karolina po rozwodzie z mężem wystąpiła do sądu o alimenty na dwójkę dzieci. Niestety ojciec uchyla się od ich płacenia, więc postanowiła złożyć wniosek o przyznanie świadczeń z FA. Czytelniczka od początku roku pracuje i zastanawia się, czy może to wpłynąć na uzyskanie prawa do wsparcia. Czy otrzymywanie pomocy finansowej z funduszu jest uzależnione od wysokości dochodów członków rodziny?

TAK

Dwoma podstawowymi warunkami otrzymywania świadczeń z FA jest bezskuteczna egzekucja alimentów (przez co najmniej dwa ostatnie miesiące) oraz spełnianie kryterium dochodowego. Wynosi ono 725 zł w przeliczeniu na członka rodziny i jego kwota nie zmieniła się od 2008 r. Przy ustalaniu, czy dochody mieszczą się w granicach progu, brane są pod uwagę dochody osiągane w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy, na który składany jest wniosek. Obecnie wymagane jest więc od rodzica podanie dochodu z 2014 r. Przepisy określają, które osoby są traktowane jako członkowie rodziny oraz jakie rodzaje dochodu trzeba podać przy ubieganiu się o świadczenia z FA. Należą do nich przede wszystkim przychody opodatkowane podatkiem PIT, dochody podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem i takie, od których w ogóle nie nie trzeba odprowadzać należności do urzędu skarbowego. W przypadku osób, które prowadzą gospodarstwo rolne, brana jest pod uwagę wysokość dochodu z hektara przeliczeniowego, która jest podawana przez GUS. Dodatkowo w związku z tym, że od roku kalendarzowego, z którego dochody liczą się do ustawowego kryterium do dnia składania wniosku o świadczenia mogły nastąpić zmiany, np. jakiś dochód został uzyskany lub utracony, kwestia ta zostanie uwzględniona, tak aby ustalić aktualną kwotę dochodu przypadającego na jednego członka rodziny.

Podstawa prawna

Art. 2 pkt 4–5a, pkt 17–18, art. 9 ust. 2–7 ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 859).


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane