Wycinanie drzew, kary i zezwolenia na nowych zasadach

autor: Leszek Jaworski, Zofia Jóźwiak12.08.2015, 11:05; Aktualizacja: 12.08.2015, 11:19
I tak drzewo to wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny

I tak drzewo to wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym (pniu) albo zdrewniałych kilku pędach głównych i gałęziach tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju roślinyźródło: ShutterStock

Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym (omawialiśmy ją szczegółowo w dodatku specjalnym publikowanym w ubiegłą środę; DGP nr 150) zmienia znacząco regulacje w zakresie ochrony zieleni. Ustala nowe zasady uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów oraz ustalania opłat i kar za nielegalne działania. Przewiduje też zróżnicowanie wysokości kar, które dotychczas były bezwzględne i można je było ustalić w jednej, określonej wysokości.

– Zmiany w przepisach pozwolą nam unikać sytuacji, w których ktoś musi zapłacić karę nieproporcjonalnie wysoką do wyrządzonej szkody, na przykład za wycięcie złamanego drzewa, które zagrażało jego bezpieczeństwu. A przecież życie ludzkie powinno być priorytetem – chwali regulację Piotr Otawski, główny konserwator przyrody. Jednak zdaniem części ekspertów przepisy nie zostały wprowadzone w taki sposób, w jaki określał to wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadzono wprawdzie pewne zróżnicowanie wysokości kar z tytułu nielegalnego usunięcia drzew i krzewów, ale kary te określone są nadal w sposób sztywny.

Ale ustawowe zmiany nie ograniczają się do spełnienia warunków określonych w wyroku TK. Ustawa wprowadza również nową metodę obliczania opłat za usuwanie drzew. Ma ona odzwierciedlać koszt odtworzenia drzewa o podobnej wielkości i być łatwiejsza do ustalenia zarówno przez mieszkańców, jak i zajmujących się tym urzędników. Generalnie opłaty, a przede wszystkim kary, mają być też niższe – dokładnie o ile, dla jakich gatunków drzew – jeszcze nie wiadomo, bo nie zostało wydane rozporządzenie wykonawcze do ustawy, a w niej podane są tylko stawki maksymalne.

Dla niektórych grup drzew stawki te są nawet blisko dziesięciokrotnie niższe od dotychczasowych. Nie oznacza to jednak, że również opłaty będą o tyle niższe – te bowiem zależą bezpośrednio od stawek jednostkowych, ustalanych rozporządzeniem.

Podobnie jak obecnie, osoby fizyczne nie poniosą opłat, jeżeli uzyskały zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Łapy precz od moich drzew prywatnych ,czerwone(2015-08-12 17:22) Zgłoś naruszenie 40

  Ludzie obalcie wreszcie ten antynarodowy rząd lewacko-libertyńskich przestępców.
  Co ma rząd czy urzędy do moich drzew,które sadziłem u siebie ? To znaczy,ze jest to rząd bandytów i przestępców i tak rzeczywiście jest ! Do diabła moi rodacy wstyd,ze nie potraficie usunąć tych Łajdaków za kraty i baty !
  Zrozumiałe jest pozwolenie na wycinkę drzew lasów czy parków publicznych ale ja mam prosić jakiegoś PO-łowskiego czy PSL-owskiego bandziora o POzwolenie ? a w łeb gałezią czerwonym i PObarwionym POgłupkom i łajdakom !

  Odpowiedz
 • Kaja(2015-08-12 17:44) Zgłoś naruszenie 40

  zgadzam się, że niektóre drzewa trzeba chronić, ale na mojej prywatnej działce powinnam sama decydować czy chcę jakieś drzewo wyciąć czy nie. Mam znajomego, któremu drzewo (zwykły iglak sosna czy świerk) zarasta wjazd na działkę. Chłopak nie może go wyciąć! To jest chore w tych przepisach. druga strona są wysokie kary. ostatnio było głośno o rolniku, który na swoim polu wyciął jakieś krzaki i dostał karę 400 tys. złotych. Cały jego majątek nie jest tyle wart. Czy tak ma działać państwo? Należy to jak najszybciej ukrócić, bo za chwilę nawet na swojej działce i w swoim domu nie będziemy mogli nic zrobić bez pozwolenia władzy. To jest chory kraj

  Odpowiedz
 • Aga(2015-08-12 17:30) Zgłoś naruszenie 20

  Niby istnieje coś takiego jak prawo własności a posiadając działkę na wszystko trzeba zezwolenie. Więc co to za własność? Dlaczego nie mogę wyciąć drzewa, które rośnie na MOJEJ posesji więc jest MOJĄ własnością nie urzędnika.

  Odpowiedz
 • malinovy(2015-08-12 11:34) Zgłoś naruszenie 10

  Cały czas jest dla mnie niezrozumiałe, na jakiej podstawie urzędnik, mający mętne pojęcie o dendrologii, wydaje zezwolenie w przypadku konieczności wycięcia drzew chorych. Oględziny dokonane "w terenie" nie mają nic wspólnego z ekspertyzą specjalisty.

  Odpowiedz
 • RP(2015-08-13 13:40) Zgłoś naruszenie 12

  Dziki kraj.

  Odpowiedz
 • lokator(2015-08-13 05:30) Zgłoś naruszenie 00

  Przed blokami na osiedlach drzewa ograniczaja dostep swiatla do mieszkan i spoldzielnia mieszkaniowa nie moze zadecydowac o podcieciu korony drzew to chyba nieporozumienie?

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-08-12 11:48) Zgłoś naruszenie 01

  Wycinanie drzew - nowe zasady , a okradanie PO staremu .
  A chodzi tym gnojom tylko o utrzymanie POciotków i elektoratu POlitycznego - na urzędach .

  Nowy prezydent i przyszła nowa władza - jeszcze nie dali głosu w temacie .

  Odpowiedz
 • precz z tym krajem(2015-08-12 17:46) Zgłoś naruszenie 01

  nie posadzę na swojej działce nawet patyka, bo później muszę jaśnie urzędnika prosić o pozwolenie abym mogła go ściąć, pieprzony rząd, moja własność a nic nie mogę, a bąka mogę puścić, czy to zanieczyszczanie środowiska, co te solidaruchy z lat 80 z nami zrobili, zniewolili nasz całkowicie, za komuny to byliśmy rozpieszczani

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane