statystyki

Zamieszczenie w gazecie własnych danych wrażliwych umożliwia innym ponowną ich publikację

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz12.08.2015, 10:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Burmistrz, który udzielał wywiadu w kampanii wyborczej i przy okazji zamieścił w gazecie zaświadczenie lekarskie z danymi wrażliwymi o dobrym stanie swojego zdrowia, umożliwiającym mu kandydowanie, nie może skutecznie podnosić, że później inna osoba opublikowała bez jego zgody kolejne zaświadczenie zawierające jego dane z informacją o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zdaniem GIODO w sprawie doszło do przetwarzania danych burmistrza w celach osobistych. Nie miało to związku z prowadzeniem przez osobę, która je przetworzyła, działalności zawodowej, zarobkowej ani nie odbywało się w celach statutowych. Natomiast było powiązane z prowadzoną kampanią wyborczą.

DECYZJA DOLiS/DEC – 415/14/33136,33118

● (...) W celu ustalenia okoliczności sprawy generalny inspektor ochrony danych osobowych wszczął postępowanie administracyjne. (...) Z materiału dowodowego (...) wynika, iż przedmiotowa sprawa była także przedmiotem rozstrzygnięcia sądu (...). Sąd nie dopatrzył się żadnych przesłanek uzasadniających zarzut naruszenia ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm.). Generalny inspektor ochrony danych osobowych zważył, co następuje. (...) Art. 2 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych (...) określa zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych. Art. 3 ust. 2 pkt 2 (...) stanowi, iż ustawę stosuje się również do osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi – jeżeli przetwarzają dane osobowe w związku z działalnością zarobkową, zawodową lub dla realizacji celów statutowych – które mają siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo w państwie trzecim, o ile przetwarzają dane osobowe przy wykorzystaniu środków technicznych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (...) Ustawy nie stosuje się do osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane