statystyki

Zamieszczenie w gazecie własnych danych wrażliwych umożliwia innym ponowną ich publikację

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz12.08.2015, 10:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Burmistrz, który udzielał wywiadu w kampanii wyborczej i przy okazji zamieścił w gazecie zaświadczenie lekarskie z danymi wrażliwymi o dobrym stanie swojego zdrowia, umożliwiającym mu kandydowanie, nie może skutecznie podnosić, że później inna osoba opublikowała bez jego zgody kolejne zaświadczenie zawierające jego dane z informacją o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zdaniem GIODO w sprawie doszło do przetwarzania danych burmistrza w celach osobistych. Nie miało to związku z prowadzeniem przez osobę, która je przetworzyła, działalności zawodowej, zarobkowej ani nie odbywało się w celach statutowych. Natomiast było powiązane z prowadzoną kampanią wyborczą.

DECYZJA DOLiS/DEC – 415/14/33136,33118

● (...) W celu ustalenia okoliczności sprawy generalny inspektor ochrony danych osobowych wszczął postępowanie administracyjne. (...) Z materiału dowodowego (...) wynika, iż przedmiotowa sprawa była także przedmiotem rozstrzygnięcia sądu (...). Sąd nie dopatrzył się żadnych przesłanek uzasadniających zarzut naruszenia ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm.). Generalny inspektor ochrony danych osobowych zważył, co następuje. (...) Art. 2 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych (...) określa zasady postępowania przy przetwarzaniu danych osobowych oraz prawa osób fizycznych, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane w zbiorach danych. Art. 3 ust. 2 pkt 2 (...) stanowi, iż ustawę stosuje się również do osób fizycznych i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi – jeżeli przetwarzają dane osobowe w związku z działalnością zarobkową, zawodową lub dla realizacji celów statutowych – które mają siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo w państwie trzecim, o ile przetwarzają dane osobowe przy wykorzystaniu środków technicznych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. (...) Ustawy nie stosuje się do osób fizycznych, które przetwarzają dane wyłącznie w celach osobistych lub domowych.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane