statystyki

Dziecko ma inne nazwisko niż matka - na wakacjach możesz mieć problemy

autor: Danuta Pawłowska05.08.2015, 19:00
Rozsądnie jest przed wyjazdem dziecka z osobą niespokrewnioną sporządzić upoważnienie.

Rozsądnie jest przed wyjazdem dziecka z osobą niespokrewnioną sporządzić upoważnienie.źródło: ShutterStock

Zostałam zatrzymana na lotnisku w Wiedniu, podczas podróży z Polski do Chorwacji z moim dzieckiem, które ma inne nazwisko niż ja. Rodzina musiała wysłać kurierem akt urodzenia i dopiero wtedy pozwolono nam lecieć dalej. Czy takie zachowanie służb granicznych jest zgodne z prawem – pyta pani Justyna.

Niestety, możliwe jest przerwanie podróży, bowiem nie ma jednolitych światowych ani unijnych regulacji dotyczących podróżowania z dzieckiem. Każdy kraj może wydawać własne rekomendacje i dyspozycje służbom granicznym. Jedyny wspólny dokument to rozporządzenie Parlamentu Europejskiego, które reguluje zasady przepływu osób przez granice strefy Schengen. Według tego aktu straż graniczna zwraca szczególną uwagę na małoletnich, niezależnie od tego, czy jadą pod opieką, czy samotnie. Jeśli dziecko podróżuje w towarzystwie osób dorosłych, to straż graniczna sprawdza, czy osoby towarzyszące małoletnim sprawują nad nimi opiekę rodzicielską. W szczególności jeżeli dzieciom towarzyszy tylko jedna osoba dorosła i istnieją poważne podstawy do podejrzeń, że mogły one zostać bezprawnie zabrane spod pieczy osoby sprawującej lub osób sprawujących nad nimi prawną opiekę rodzicielską. W tym ostatnim przypadku straż graniczna prowadzi dalsze dochodzenie w celu sprawdzenia, czy podane informacje nie są niespójne lub sprzeczne. Chorwacja nie jest jednak stroną Układu Schengen i nie obowiązują tam uproszczone procedury dla podróżnych. Bruksela dopiero przyjęła jej oficjalny wniosek o wejście do strefy Schengen i prawdopodobnie zostanie przyjęta od stycznia 2017 r. Austriacka straż graniczna miała prawo domagać się potwierdzenia, z kim podróżuje nieletnie dziecko.

Aby uniknąć przykrych niespodzianek i dodatkowych kosztów związanych z przerwanym urlopem, przed wyjazdem warto sprawdzić informacje na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W zakładce „Polak za granicą” publikowane są ostrzeżenia dotyczące różnych krajów, ale także porady przydatne podczas podróży. Władze Chorwacji wymagają, aby osoba przyjeżdżająca z małoletnim dzieckiem, która nie jest jego prawnym opiekunem, miała przy sobie uwiarygodnione pełnomocnictwo do sprawowania opieki wraz z adresem i numerem telefonu prawnego opiekuna, sporządzone najlepiej w języku chorwackim lub angielskim. Rodzic, który ma inne nazwisko niż dziecko, powinien dysponować dokumentem potwierdzającym pokrewieństwo.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane