statystyki

Kiedy próba ugodowa przerywa bieg terminu przedawnienia

autor: Michał Koralewski04.08.2015, 09:38; Aktualizacja: 04.08.2015, 10:32
Skutek przerwania biegu terminu przedawnienia wywoła tylko pierwsze zawezwanie

Skutek przerwania biegu terminu przedawnienia wywoła tylko pierwsze zawezwanieźródło: ShutterStock

Prowadzę firmę oferującą specjalistyczne urządzenia produkcyjne. W grudniu 2011 r. sprzedałem kontrahentowi maszynę oraz wystawiłem fakturę VAT. Nie zapłacił w terminie. Kilkakrotnie wzywałem go do spłaty należności, ale bez rezultatu. W listopadzie 2013 r. wystąpiłem z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej. Posiedzenie ugodowe odbyło się w marcu 2014 r., jednak do ugody nie doszło. Jak w takim wypadku liczyć przedawnienie i czy do jego ponownego przerwania wystarczy ponowne złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej?

EKSPERT RADZI

Dla roszczeń związanych z działalnością gospodarczą ustawodawca przewidział generalny termin przedawnienia wynoszący trzy lata, ale od tej zasady istnieje wiele wyjątków. W przypadku roszczeń ze sprzedaży dokonanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej termin ten wynosi dwa lata, jest więc o rok krótszy od terminu ogólnego.

Kolejną kwestię stanowi przerwanie biegu przedawnienia. Dochodzi do niego m.in. przez podjęcie przez wierzyciela czynności przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia. Za czynność taką uznawane jest także wystąpienie z wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane