statystyki

Wielokrotne mediacje w sprawach cywilnych

autor: Piotr Szymaniak27.07.2015, 07:30; Aktualizacja: 27.07.2015, 10:41
biznes, praca, rozmowa

Wydatki na mediatora zostaną zaliczone do kosztów sądowych, dzięki czemu osoby w trudnej sytuacji materialnej będą mogły być zwolnione z kosztów mediacjiźródło: ShutterStock

Sejm przyjął nowelizację kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych sposobów rozwiązywania sporów. Dziś spory kończone w sposób polubowny nie stanowią nawet jednego procenta wszystkich spraw cywilnych. Tymczasem średnio w Europie mediacja jest o 740 proc. szybsza i 267 proc. tańsza niż prowadzenie procesu sądowego.

Uchwalona w piątek ustawa przewiduje wiele zachęt do korzystania z mediacji w sprawach cywilnych. Przede wszystkim wprowadzony zostanie obowiązek zamieszczania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu. Jeśli powód nie próbował porozumieć się z wierzycielem przed wejściem na ścieżkę sądową, będzie musiał wytłumaczyć, jakie były tego przyczyny.

Sędziowie będą musieli ocenić, czy sprawa, w której mają rozstrzygać, może zostać rozwiązana przez mediację. Co więcej, w odróżnieniu od obecnie obowiązujących uregulowań sąd będzie mógł skierować sprawę do mediacji wielokrotnie i to na każdym etapie postępowania.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane