statystyki

Wielokrotne mediacje w sprawach cywilnych

autor: Piotr Szymaniak27.07.2015, 07:30; Aktualizacja: 27.07.2015, 10:41
biznes, praca, rozmowa

Wydatki na mediatora zostaną zaliczone do kosztów sądowych, dzięki czemu osoby w trudnej sytuacji materialnej będą mogły być zwolnione z kosztów mediacjiźródło: ShutterStock

Sejm przyjął nowelizację kodeksu postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych sposobów rozwiązywania sporów. Dziś spory kończone w sposób polubowny nie stanowią nawet jednego procenta wszystkich spraw cywilnych. Tymczasem średnio w Europie mediacja jest o 740 proc. szybsza i 267 proc. tańsza niż prowadzenie procesu sądowego.

Uchwalona w piątek ustawa przewiduje wiele zachęt do korzystania z mediacji w sprawach cywilnych. Przede wszystkim wprowadzony zostanie obowiązek zamieszczania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu. Jeśli powód nie próbował porozumieć się z wierzycielem przed wejściem na ścieżkę sądową, będzie musiał wytłumaczyć, jakie były tego przyczyny.

Sędziowie będą musieli ocenić, czy sprawa, w której mają rozstrzygać, może zostać rozwiązana przez mediację. Co więcej, w odróżnieniu od obecnie obowiązujących uregulowań sąd będzie mógł skierować sprawę do mediacji wielokrotnie i to na każdym etapie postępowania.


Pozostało jeszcze 45% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane