statystyki

Biegły musi mieć nieskazitelny charakter

autor: Michał Kowalski01.08.2015, 07:30
Prawo

Postawa biegłego wpływa na społeczną ocenę działalności sądów i organów ścigania.źródło: ShutterStock

Skazanie eksperta prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa powoduje, że nie spełnia on podstawowego warunku do wykonywania swojej funkcji.

TEZA Działania i zaniechania biegłego często są postrzegane przez opinię publiczną jako sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Z tego względu nie może być on dotknięty jakąkolwiek skazą, a taką niewątpliwie stanowi uznanie biegłego prawomocnym wyrokiem za winnego popełnienia przestępstwa.

STAN FAKTYCZNY Skarżąca złożyła wniosek o ustanowienie jej biegłym sądowym w dziedzinie psychologii i seksuologii, dołączając m.in. zaświadczenie o niekaralności i oświadczenie, że nie była karana. Została ustanowiona biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Poinformowano jednak prezesa sądu okręgowego, że skarżąca była oskarżoną w procesie karnym. Do informacji załączono kopię zapadłego wyroku, w którym sąd uznał ją za winną popełnienia zarzucanych czynów.

Prezes sądu wystosował do kobiety pismo z zapytaniem, czy prowadzone jest przeciwko niej postępowanie karne, na które odpowiedziała przecząco.

Wiceprezes sądu przeprowadził rozmowę ze skarżącą, która wyjaśniła, że otrzymała poradę od swojego adwokata, że może się zgłosić na listę biegłych sądowych, ponieważ w wyroku karnym nie orzeczono kary.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • HeS(2015-08-01 09:48) Zgłoś naruszenie 00

  No popatrzcie. A sędzia nie musi. Znam przypadek sędziny skazanej za przestępstwo kryminalne, która po odbębnieniu wyroku dalej jest sędzią.

  Odpowiedz
 • EWA(2015-08-01 19:22) Zgłoś naruszenie 00

  ZNAM WIELU SEDZIOW ; KTORZY SADZA ZUPELNIE NIEZGODNIE Z OBYCZAJOWOSCIA PALESTRY I PRAWEM!

  jest ich tak duzo , ze nikt nie wstydzi z nich sie nawet byc sedzia - o zupelnie innym znaczeniu? a ze nie ma kary i nie ma do kogo skarzyc ich , to pleni sie to to i pleni ... i szkodzi porzadnym ludziom! - do kiedy? kolesie do domow!!!

  Odpowiedz
 • Mariusz(2015-08-02 22:36) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzia powinien mieć odebrany immunitet. Jak źle orzeka to obywatel powinien mieć prawo napisać na niego skargę. Orzekanie w sprawie skarg na sędziów powinno rozpatrywać jakieś nowo powołane do tego celu kolegium. Powinno powstać takich 20 na terenie Polski. To, które kolegium będzie rozpatrywało daną skargę powinno być wskazywane na podstawie losowania. Coś, ale wrzucasz kulkę i po chwili ona wskazuje nr danego kolegium. W ten sposób eliminujemy kolesiostwo. 4 zasadne skargi w danym roku kalendarzowym sędzia jest zwalniany z pracy. Sędzia co 5 lat powinien zdawać egzamin teoretyczny z znajomości prawa. Nie zda to poprawka a jak nie wyjdzie to WYLOT z PRACY. Sędzia powinien materialnie odpowiadać za wyrządzoną szkodę. Jak np. w skutek wyroku obywatel poniósł szkodę i skarga na tego sędziego w tej sprawie została uznana to sędzia powinien z własnego majątku zapalić odszkodowanie. Oczywiście może się ubezpieczyć od złego orzekania a w takiej sytuacji ubezpieczyciel zapłaci. W zamian za to uważam, że SSR, powinien zarabiać 15 tys PLN SSO 25 tyś PLN a SN 50 tyś PLN.

  Prokurator, który wniesie akt oskarżenia p-ko oskarżonemu a ten się wybroni powinien z własnego majątku zapłacić odszkodowanie (może się ubezpieczyć od porażki) w wys. 100 tyś PLN. Dlaczego ano, dlatego, że obecnie często jest tak, że prokuratorzy nadużywają władzy i męczą ludzi aktami oskarżenia aby im uprzykrzyć życie. Trzeba to ukrócić, bo to jest zabawa, samowolka na koszt Skarbu Państwa. I jeszcze jedno. Po co prokuratorowi immunitet w kraju demokratycznym ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane