statystyki

Ściganie dłużników alimentacyjnych prostsze

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 27.07.2015, 11:30
Obecnie egzekucja niezapłaconych alimentów prowadzona jest dwutorowo – sądowo i administracyjnie

Obecnie egzekucja niezapłaconych alimentów prowadzona jest dwutorowo – sądowo i administracyjnieźródło: ShutterStock

Nie będzie już prowadzona administracyjna egzekucja należności od rodzica uchylającego się od płacenia na dziecko. Tak zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych. W piątek uchwalił ją Sejm. Teraz będzie nad nią pracował Senat.

Obecnie egzekucja niezapłaconych alimentów prowadzona jest dwutorowo – sądowo i administracyjnie. W konsekwencji często dochodzi do sytuacji, w której komornik ściąga należności, a druga procedura – administracyjna – jest umarzana.

Widać to w statystykach dotyczących skuteczności odzyskiwania niezapłaconych kwot. Przykładowo w woj. lubuskim w 2012 r. wyegzekwowane kwoty to ponad 5 mln zł (egzekucja sądowa) i zaledwie 200 tys. zł (egzekucja administracyjna). Zdarzają się też sytuacje, w których gminy, pomimo poniesionych kosztów, nie odzyskały żadnych należności dłużników w drodze egzekucji administracyjnej. Dlatego uchwalona nowelizacja zakłada rezygnację z tej procedury.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane