statystyki

Ściganie dłużników alimentacyjnych prostsze

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 27.07.2015, 11:30
Obecnie egzekucja niezapłaconych alimentów prowadzona jest dwutorowo – sądowo i administracyjnie

Obecnie egzekucja niezapłaconych alimentów prowadzona jest dwutorowo – sądowo i administracyjnieźródło: ShutterStock

Nie będzie już prowadzona administracyjna egzekucja należności od rodzica uchylającego się od płacenia na dziecko. Tak zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych. W piątek uchwalił ją Sejm. Teraz będzie nad nią pracował Senat.

Obecnie egzekucja niezapłaconych alimentów prowadzona jest dwutorowo – sądowo i administracyjnie. W konsekwencji często dochodzi do sytuacji, w której komornik ściąga należności, a druga procedura – administracyjna – jest umarzana.

Widać to w statystykach dotyczących skuteczności odzyskiwania niezapłaconych kwot. Przykładowo w woj. lubuskim w 2012 r. wyegzekwowane kwoty to ponad 5 mln zł (egzekucja sądowa) i zaledwie 200 tys. zł (egzekucja administracyjna). Zdarzają się też sytuacje, w których gminy, pomimo poniesionych kosztów, nie odzyskały żadnych należności dłużników w drodze egzekucji administracyjnej. Dlatego uchwalona nowelizacja zakłada rezygnację z tej procedury.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane