statystyki

Naruszenie dobrego imienia policji wpływa na wymiar kary

autor: Leszek Jaworski22.07.2015, 20:00
Policja

Policjaźródło: ShutterStock

Policjant uczestniczył w zakrapianej imprezie imieninowej innego funkcjonariusza. Odbyła się ona na terenie komisariatu. Policjanci byli już poza służbą. Zdjęcia z imprezy zostały zamieszczone na jednym z serwisów internetowych. Sytuacja ta wywołała wiele kontrowersji. Jaką sankcję mogą ponieść funkcjonariusze?

Policjantom grożą przede wszystkim sankcje dyscyplinarne. Wskazane okoliczności świadczą o naruszeniu przez funkcjonariuszy kodeksu etyki tej grupy zawodowej, który w par. 23 mówi, że policjant powinien dbać o społeczny wizerunek policji jako formacji i podejmować działania służące budowaniu zaufania do niej.

Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 lutego 2015 r. (sygn. akt III SA/Łd 1038/14) wydanym w podobnym stanie faktycznym, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich na terenie komisariatu naraża dobre imię i wizerunek społeczny policji, gdyż dostęp obywateli do niego jest powszechny i nieograniczony.

Łódzki sąd administracyjny podkreślił, że pomieszczenia służbowe komisariatu nie są przeznaczone do tego typu spotkań. To, że ono się tam odbyło, oznacza jego bezpośredni związek ze służbą, nawet jeżeli uczestniczący w nim policjanci nie pełnili w tym czasie obowiązków. Funkcjonariusz jest bowiem zobowiązany także poza godzinami służby postępować w sposób, który nie budzi wątpliwości co do jego kwalifikacji etycznych. Policjant powinien się zachowywać godnie nie tylko w czasie wykonywania czynności służbowych, ale także w życiu prywatnym. Jest to jeden z jego podstawowych obowiązków.

Policjant odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej. Tak wynika z art. 132 ust. 1 ustawy o policji (dalej: u.p.). Kary, które mogą być wymierzone funkcjonariuszowi, to:

● nagana,

● zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania,


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane