statystyki

Naruszenie dobrego imienia policji wpływa na wymiar kary

autor: Leszek Jaworski22.07.2015, 20:00
Policja

Policjaźródło: ShutterStock

Policjant uczestniczył w zakrapianej imprezie imieninowej innego funkcjonariusza. Odbyła się ona na terenie komisariatu. Policjanci byli już poza służbą. Zdjęcia z imprezy zostały zamieszczone na jednym z serwisów internetowych. Sytuacja ta wywołała wiele kontrowersji. Jaką sankcję mogą ponieść funkcjonariusze?

Policjantom grożą przede wszystkim sankcje dyscyplinarne. Wskazane okoliczności świadczą o naruszeniu przez funkcjonariuszy kodeksu etyki tej grupy zawodowej, który w par. 23 mówi, że policjant powinien dbać o społeczny wizerunek policji jako formacji i podejmować działania służące budowaniu zaufania do niej.

Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 10 lutego 2015 r. (sygn. akt III SA/Łd 1038/14) wydanym w podobnym stanie faktycznym, uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich na terenie komisariatu naraża dobre imię i wizerunek społeczny policji, gdyż dostęp obywateli do niego jest powszechny i nieograniczony.

Łódzki sąd administracyjny podkreślił, że pomieszczenia służbowe komisariatu nie są przeznaczone do tego typu spotkań. To, że ono się tam odbyło, oznacza jego bezpośredni związek ze służbą, nawet jeżeli uczestniczący w nim policjanci nie pełnili w tym czasie obowiązków. Funkcjonariusz jest bowiem zobowiązany także poza godzinami służby postępować w sposób, który nie budzi wątpliwości co do jego kwalifikacji etycznych. Policjant powinien się zachowywać godnie nie tylko w czasie wykonywania czynności służbowych, ale także w życiu prywatnym. Jest to jeden z jego podstawowych obowiązków.

Policjant odpowiada dyscyplinarnie za popełnienie przewinienia polegającego na naruszeniu dyscypliny służbowej lub nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej. Tak wynika z art. 132 ust. 1 ustawy o policji (dalej: u.p.). Kary, które mogą być wymierzone funkcjonariuszowi, to:

● nagana,

● zakaz opuszczania wyznaczonego miejsca przebywania,


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane