statystyki

Mandat? Będziesz mógł zapłacić kartą

autor: Jacek Uryniuk29.06.2015, 07:50; Aktualizacja: 29.06.2015, 09:54
Zdaniem Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, projekt KGP pokazuje słuszność decyzji o administracyjnej o obniżce prowizji na rynku kart, co pozwoliło otworzyć na obrót bezgotówkowy nowe sfery życia.

Zdaniem Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, projekt KGP pokazuje słuszność decyzji o administracyjnej o obniżce prowizji na rynku kart, co pozwoliło otworzyć na obrót bezgotówkowy nowe sfery życia.źródło: ShutterStock

Radiowozy będą wyposażone w terminale do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Dotyczy to jednak tylko patroli autostradowych, i to nie od razu. Trzeba najpierw zmienić kodeks wykroczeń.

Komenda Główna Policji pracuje nad projektem wyposażenia w terminale płatnicze radiowozów policji drogowej operujących na autostradach – dowiedział się DGP. Celem miałaby być oszczędność czasu funkcjonariuszy oraz paliwa. Chodzi o sytuacje, kiedy sprawcami wykroczeń drogowych karanych mandatami są obcokrajowcy, od których patrole drogówki mają obowiązek przyjąć płatność w gotówce. Gdy kierowca nie ma pieniędzy, zwykle udaje się do bankomatu. Na autostradach jest to problem, gdyż zjazdy są oddalone od siebie często o kilkadziesiąt kilometrów.

Aby projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebna będzie zmiana prawa, a konkretnie kodeksu wykroczeń. Wynika z niego, że mandat karny może być kredytowany, czyli opłacany przez ukaranego za pośrednictwem np. przelewu bankowego, w sytuacji gdy mieszka on w Polsce. W przypadku obcokrajowców kodeks wskazuje, że mandat ma być pobrany w gotówce bezpośrednio przez policjantów. Ustawę trzeba więc nowelizować. W obecnej kadencji parlamentu, kończącej się za kilka miesięcy, będzie to trudne. Projekt będzie więc prawdopodobnie musiał poczekać do przyszłego roku.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • anicenta(2015-06-29 14:49) Zgłoś naruszenie 10

    mając Yanosika w samochodzie, nie muszę nikomu płacić. Ani gotówką, ani co gorsza kartą (wymysły)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane