statystyki

Mandat? Będziesz mógł zapłacić kartą

autor: Jacek Uryniuk29.06.2015, 07:50; Aktualizacja: 29.06.2015, 09:54
Zdaniem Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, projekt KGP pokazuje słuszność decyzji o administracyjnej o obniżce prowizji na rynku kart, co pozwoliło otworzyć na obrót bezgotówkowy nowe sfery życia.

Zdaniem Roberta Łaniewskiego, prezesa Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego, projekt KGP pokazuje słuszność decyzji o administracyjnej o obniżce prowizji na rynku kart, co pozwoliło otworzyć na obrót bezgotówkowy nowe sfery życia.źródło: ShutterStock

Radiowozy będą wyposażone w terminale do przyjmowania płatności bezgotówkowych. Dotyczy to jednak tylko patroli autostradowych, i to nie od razu. Trzeba najpierw zmienić kodeks wykroczeń.

Komenda Główna Policji pracuje nad projektem wyposażenia w terminale płatnicze radiowozów policji drogowej operujących na autostradach – dowiedział się DGP. Celem miałaby być oszczędność czasu funkcjonariuszy oraz paliwa. Chodzi o sytuacje, kiedy sprawcami wykroczeń drogowych karanych mandatami są obcokrajowcy, od których patrole drogówki mają obowiązek przyjąć płatność w gotówce. Gdy kierowca nie ma pieniędzy, zwykle udaje się do bankomatu. Na autostradach jest to problem, gdyż zjazdy są oddalone od siebie często o kilkadziesiąt kilometrów.

Aby projekt mógł zostać zrealizowany, potrzebna będzie zmiana prawa, a konkretnie kodeksu wykroczeń. Wynika z niego, że mandat karny może być kredytowany, czyli opłacany przez ukaranego za pośrednictwem np. przelewu bankowego, w sytuacji gdy mieszka on w Polsce. W przypadku obcokrajowców kodeks wskazuje, że mandat ma być pobrany w gotówce bezpośrednio przez policjantów. Ustawę trzeba więc nowelizować. W obecnej kadencji parlamentu, kończącej się za kilka miesięcy, będzie to trudne. Projekt będzie więc prawdopodobnie musiał poczekać do przyszłego roku.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • anicenta(2015-06-29 14:49) Zgłoś naruszenie 10

    mając Yanosika w samochodzie, nie muszę nikomu płacić. Ani gotówką, ani co gorsza kartą (wymysły)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane