statystyki

Adwokat lub radca mogą reprezentować oskarżonego w sprawie karnej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz15.07.2015, 09:20; Aktualizacja: 15.07.2015, 09:35
prawnik; adwokat

Oskarżony, który nie ukończył jeszcze osiemnastu lat, zawsze musi mieć obrońcę.źródło: ShutterStock

Dwaj synowie pani Haliny zostali przyłapani na pomaganiu kolegom przy kradzieży w sklepie ze sprzętem elektronicznym. Młodszy nie ukończył jeszcze osiemnastu lat. Wkrótce odbędzie się rozprawa przed sądem karnym. Czy młodszemu synowi będzie przysługiwał adwokat z urzędu na rozprawie – pyta kobieta. Reprezentowanie interesów starszego syna chce powierzyć radcy prawnemu, który jest zatrudniony w tej firmie, w której i ona pracuje. Ma do niego zaufanie, bo zna go od lat. Czy obrońcą z wyboru może być radca prawny – zastanawia się zmartwiona matka.

Oskarżony, który nie ukończył jeszcze osiemnastu lat, zawsze musi mieć obrońcę (czyli reprezentującego go adwokata albo radcę prawnego). Obrońcę powinna mieć również pełnoletnia osoba oskarżona jeśli jest głucha, niema lub niewidoma, albo gdy zachodzą uzasadnione wątpliwości co do stanu jej zdrowia psychicznego. Chodzi o to, czy stan zdrowia pozwala jej na udział w postępowaniu albo prowadzenie obrony w sposób samodzielny i rozsądny.

Oprócz nich adwokata albo radcę prawnego musi mieć także pełnoletni oskarżony, gdy zachodzą uzasadnione wątpliwości, czy w chwili popełnienia przestępstwa jego zdolność do rozpoznawania znaczenia popełnianego czynu albo kierowania swoim postępowaniem była wyłączona lub w znacznym stopniu ograniczona. Obrońca musi uczestniczyć w sprawie, gdy sąd uzna to za niezbędne, bo występują inne okoliczności utrudniające obronę. Powinien również mieć obrońcę przed sądem okręgowym ktoś, komu zarzucono zbrodnię. Jeżeli oskarżony sam nie wybierze i nie opłaci prawnika, to na jego wniosek prezes sadu, sąd lub referendarz sądowy musi wyznaczyć adwokata lub radcę prawnego z listy obrońców. Będzie on reprezentował oskarżonego aż do prawomocnego zakończenia postępowania.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane