statystyki

Rachunki SN do wglądu tylko w siedzibie

autor: Ewa Ivanova21.07.2015, 07:14; Aktualizacja: 21.07.2015, 09:25
informacja, biuro

Informacje dotyczące majątku i finansów podmiotów publicznych są informacjami publicznymiźródło: ShutterStock

Obywatel zwrócił się do Sądu Najwyższego o udostępnienie w trybie ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) skanów dokumentacji opisującej przyjęte przez SN zasady rachunkowości oraz kartoteki zapisów na kontach Sądu Najwyższego w 2012 r. (dotyczące m.in. zobowiązań, rozrachunków z kontrahentami, operacji sprzedaży i zakupu).

Dyrektor Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego uznał jednak, że wniosek nie spełnia formalnych kryteriów, określonych w art. 75 ustawy o rachunkowości i nie może być merytorycznie rozpoznany. Zgodnie bowiem z przepisami udostępnienie tego rodzaju informacji może nastąpić tylko na terenie jednostki (za zgodą kierownika) albo – wyjątkowo – poza jej siedzibą (za pisemną zgodą kierownika i przy pozostawieniu w jednostce spisu wydanych dokumentów). W ten sposób, zdaniem SN, ustawa o rachunkowości wyklucza możliwość kopiowania na żądanie osoby trzeciej tego rodzaju zbiorów danych i przesyłanie ich drogą mailową.

Wnioskodawca złożył skargę na bezczynność pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Dowodził, że wszystkie dokumenty dotyczące majątku lub finansów jednostki mieszczą się w pojęciu zbioru w rozumieniu ustawy o rachunkowości.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane