Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zachęca do ostrożności przy udostępnianiu swoich danych w Internecie. Jak mówi Edyta Bielak Jomaa - szczególną ostrożność trzeba zachować przy korzystaniu z portali i sklepów wymagających rejestracji i podania nieraz ogromnego zestawu informacji o sobie.

GIODO podkreśla, że zawsze należy być ostrożnym. Dokonując zakupów przez internet warto sprawdzić sklep, skontaktować się z nim, sprawdzić numer KRS aby dowiedzieć się jak najwięcej - i zmniejszyć prawdopodobieństwo, ze pozostawione dane zostaną wykorzystane bez naszej wiedzy i woli.

Zestaw danych wymaganych na przykład podczas rejestracji przy zakupach przez internet ma sporą wartość i firmy wkładają dużo wysiłku, żeby takie dane pozyskać, niezależnie do tego czy dojdzie do transakcji.

Reklama

Edyta Bielak Jomaa zauważa, że wartość naszych danych trudno dokładnie oszacować- wiele zależy od celu i intencji, tego kto je pozyskuje i do czego ewentualnie wykorzystuje bez naszej wiedzy.

Rejestrując się w sklepach internetowych i na portalach warto sprawdzić regulaminy, i cel pozyskiwania informacji o klientach. Szczególnej ochrony wymagają dane wrażliwe, jak stan zdrowia. Dane identyfikacyjne, których nie warto oddawać za tańsze zakupy, karty lojalnościowe, czy nawet za możliwość obejrzenia jakiejś oferty - to między innym PESEL.