statystyki

Nie możesz uprawiać seksu w małżeństwie? Masz szansę na zadośćuczynienie

autor: Anna Borysewicz14.07.2015, 11:34
małżeństwo-zaręczyny-oświadczyny

Istnieje normalny związek przyczynowy pomiędzy zdarzeniem a szkodą.źródło: ShutterStock

Mój mąż został zarażony w szpitalu, z winy personelu wirusem WZW typu C. Na skutek tego zarażenia i ze względu na poglądy religijne, które nie pozwalają nam stosować antykoncepcji, nie możemy współżyć. Wirus WZW typu C jest przenoszony drogą płciową, a w każdym razie ryzyko zarażenia – bez stosowania jakichkolwiek zabezpieczeń – jest bardzo duże. Czy istnieje, w związku z tym, możliwość dochodzenia na drodze sądowej – oprócz pisemnych przeprosin – zadośćuczynienia za ograniczenie relacji małżeńskich w aspekcie seksualnym – pyta czytelniczka. Dodam, że zanim mój mąż został zakażony, planowaliśmy potomstwo, a szpital uznał swoją winę za jego zarażenie.

Zawarty w kodeksie cywilnym katalog dóbr osobistych człowieka ma jedynie otwarty charakter. Oznacza to, ż e wskazane w nim dobra, jak np. wolność, wizerunek lub tajemnica korespondencji, nie są jedynymi pozostającymi pod ochroną prawa cywilnego (niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach).

Dlatego nie ma przeszkód, aby uznać, że dobrem osobistym jest m.in. prawo do niezakłóconego życia rodzinnego. Analogiczny pogląd wyraził Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 29 stycznia 2013 r. Nie ulega wątpliwości, iż komentowane prawo do niezakłóconego życia rodzinnego obejmuje także prawo do utrzymywania osobistych więzi z członkami rodziny, w tym między małżonkami. Natomiast jednym z podstawowych praw i obowiązków małżeńskich jest odbywanie stosunków seksualnych. Przekładając te rozważania na grunt problemu czytelniczki, można przyjąć , iż dobrem osobistym jest prawo do życia małżeńskiego z uwzględnieniem wszystkich jego aspektów, również tego czysto fizycznego. W omawianym przypadku – nieograniczonego antykoncepcją.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane