statystyki

Po upływie 5 lat nielegalnego użytkowania obiektu da się uniknąć kary

autor: Leszek Jaworski14.07.2015, 10:21; Aktualizacja: 14.07.2015, 10:32

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego 5 marca 2015 r. nałożył na mnie karę z tytułu nielegalnego użytkowania pomieszczeń magazynowych. Zacząłem je użytkować jeszcze w lutym 2011 roku. Uważam, że 5 marca 2015 r. było już za późno, by nadzór budowlany mógł mnie obciążyć tą karą. Czy w tym dniu nie nastąpiło przedawnienie stosowania sankcji wynikającej z tytułu nielegalnego przystąpienia do użytkowania?

EKSPERT RADZI

Nie, ponieważ do przedawnienia doszłoby wtedy, gdyby decyzja została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym przystąpiono do użytkowania obiektu budowlanego. W opisywanym przypadku liczenie terminu należy więc rozpocząć od końca 2010 r., tak więc 5 marca 2015 r. nie upłynął jeszcze 5-letni okres przedawnienia.

Pogląd ten potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 czerwca 2011 r. (sygn. akt II OSK 1121/10). W orzeczeniu tym NSA stwierdził, że w razie gdy inwestor nie złożył wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie obiektu, odpowiednio należy stosować art. 68 par. 2 ordynacji podatkowej (dalej: u.o.p). Stanowi on, że przedawnienie ma miejsce, jeżeli decyzja została doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym przystąpiono do użytkowania obiektu budowlanego. Podobnie uznał NSA w wyroku z 8 grudnia 2009 r. (sygn. akt II OSK 1023/09).


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • najemca komunalny(2015-07-14 10:42) Zgłoś naruszenie 00

  wniosek jeden jak z mojego zycia i obserwacji hochsztaplerow dzialania!
  organ gminny milczy ! nie reaguje! hochsztapler neka najemcow komunalnych i plotkuje o swoim pseudowlasnosciowym prawie do budynku!
  no po 25 latach najemcy maja dosc szambowej sprawy i wyprowadzaja sie!

  urzednicy i wladze sadowe przeciagneli celowo na orzysc hochsztaplera decyzje dotyczace kradziezy mienia przez hochsztaplera - upieklo mu sie znaczy ?
  wedlug was upieklo ! wedlug mnie nie - poczytajcie ustawe o ksiegach wieczystych i hipotece! urzednicy nie chca czesto doprowadzic sprawy do konca i zgodnosci z prawem bo koles ma znajomosci !!!

  kto zaplaci za grabiez - no my Polacy przecie!!! mowicie garaz ! tu pisze o warszawskiej nieruchomosci!!! a to nie cena lizaka!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane