statystyki

Nowelizacja kodeksu cywilnego: Forma dokumentowa ułatwi składanie oświadczeń woli

autor: Piotr Szymaniak10.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:58
Prawo

Rosną szanse na to, że przed końcem kadencji Sejm zdąży uchwalić nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).źródło: ShutterStock

Dziś Sejm będzie głosował nad ostatecznym zatwierdzeniem nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i wielu innych ustaw. Ustawa, dzięki której ma nastąpić dalsza informatyzacja cywilnych postępowań sądowych i ograniczenie kognicji sądów, liberalizuje też przepisy dotyczące form czynności prawnych oraz wprowadza nową definicję dokumentu.

Obok formy pisemnej pojawi się więc forma dokumentowa i elektroniczna.

– Forma dokumentowa ma stanowić formę równoważną pisemnej, ale mniej rygorystyczną. Jest to reakcja na coraz częściej występujący w praktyce sposób składania oświadczeń woli i zawierania umów za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, takich jak e-mail czy SMS – tłumaczy Anna Adamek, radca prawny z kancelarii Głowacki i Wspólnicy.

– Nowe przepisy mają tworzyć ramy prawne dla formy, która już rozpowszechniła się w obrocie prawnym wraz z rozwojem nowych technologii – mówi.

Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Przy czym pod pojęciem dokumentu, w myśl nowej regulacji, należy rozumieć każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.

– W tym przypadku nie jest wymagane złożenie własnoręcznego podpisu ani bezpiecznego podpisu elektronicznego. Treść dokumentu może zostać ujawniona w dowolny sposób, przepisy nie wskazują żadnej określonej technologii – zaznacza mec. Adamek.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane