statystyki

Nowelizacja kodeksu cywilnego: Forma dokumentowa ułatwi składanie oświadczeń woli

autor: Piotr Szymaniak10.07.2015, 07:17; Aktualizacja: 10.07.2015, 08:58
Prawo

Rosną szanse na to, że przed końcem kadencji Sejm zdąży uchwalić nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.).źródło: ShutterStock

Dziś Sejm będzie głosował nad ostatecznym zatwierdzeniem nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i wielu innych ustaw. Ustawa, dzięki której ma nastąpić dalsza informatyzacja cywilnych postępowań sądowych i ograniczenie kognicji sądów, liberalizuje też przepisy dotyczące form czynności prawnych oraz wprowadza nową definicję dokumentu.

Obok formy pisemnej pojawi się więc forma dokumentowa i elektroniczna.

– Forma dokumentowa ma stanowić formę równoważną pisemnej, ale mniej rygorystyczną. Jest to reakcja na coraz częściej występujący w praktyce sposób składania oświadczeń woli i zawierania umów za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, takich jak e-mail czy SMS – tłumaczy Anna Adamek, radca prawny z kancelarii Głowacki i Wspólnicy.

– Nowe przepisy mają tworzyć ramy prawne dla formy, która już rozpowszechniła się w obrocie prawnym wraz z rozwojem nowych technologii – mówi.

Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarczy złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Przy czym pod pojęciem dokumentu, w myśl nowej regulacji, należy rozumieć każdy nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią.

– W tym przypadku nie jest wymagane złożenie własnoręcznego podpisu ani bezpiecznego podpisu elektronicznego. Treść dokumentu może zostać ujawniona w dowolny sposób, przepisy nie wskazują żadnej określonej technologii – zaznacza mec. Adamek.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane