Jeśli sala ma sprzęt nagranie rozprawy karnej będzie obowiązkowe

autor: Małgorzata Kryszkiewicz08.07.2015, 07:33; Aktualizacja: 08.07.2015, 09:22
Podsłuch - nagranie

Jeśli sala ma sprzęt nagranie rozprawy sądowej będzie obowiązkoweźródło: ShutterStock

Rejestrowanie rozprawy będzie obowiązkowe, jeśli sala sądowa będzie miała odpowiedni sprzęt.

Tak wynika z senackiego projektu zmian w kodeksie postępowania karnego, którym zajmą się posłowie na rozpoczynającym się właśnie posiedzeniu Sejmu.

Obligatoryjny protokół

Planowane zmiany nie oznaczają, że tradycyjny sposób protokołowania zniknie z sądów karnych. Senacki projekt stanowi bowiem wyraźnie, że nagranie z przebiegu rozprawy karnej nie będzie protokołem elektronicznym (tak jak w przypadku procedury wykroczeniowej czy cywilnej), lecz jedynie załącznikiem do protokołu pisemnego. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, „będzie to stanowić etap przejściowy pomiędzy protokołowaniem w tradycyjny sposób a wprowadzeniem protokołu elektronicznego na rozprawach w sprawach karnych”.

Z projektu wynika, że nie będzie możliwości zrezygnowania z pełnego pisemnego zapisu przebiegu rozprawy. Senatorowie uznali bowiem, że wprowadzenie protokołu elektronicznego na tym etapie należy uznać – ze względu na specyfikę procesu karnego – za zbyt radykalne, gdyż prowadziłoby do skomplikowania oraz wydłużenia i tak już długo trwających postępowań.

Takie rozwiązanie podoba się sędziom.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • cena czyni cuda(2015-07-08 20:55) Zgłoś naruszenie 00

  Ci debile z MS nie wiedzą ile kosztuje przechowywanie terabajtów danych i zapewnienie ich odtworzenia ? Cóż będziemy tych "stworków" zamykać na lata razem z ich danymi.

  Odpowiedz
 • sasanka(2015-07-08 16:43) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli sala ma sprzęt do nagrywania, to co to w końcu za za problem? Przenosi się sprawę na inną salę, gdzie nie ma sprzętu, i robi się swoje ;) Zawsze znajdzie się jakieś wyjście.

  Odpowiedz
 • Nagrywać sprawy karne(2015-07-08 12:36) Zgłoś naruszenie 00

  Postuluję obligatoryjne nagrywanie pierwszego przesłuchania podejrzanego w sprawach karnych (ewentualnie też kolejnych), bo tu dochodzi do największych naduży ze strony organów ścigania... Rezygnacja z protokołu pisemnego w sprawach cywilnych to niewypał MS i pieniądze wyrzucone w błoto, gdyż sąd cywilny to SĄD PRAWA (stan faktyczny jest raczej niesporny, natomiast sporne jest jak interpretować stan prawny, umowę, itp.) ... Natomiast w sprawach karnych rzecz ma się trochę inaczej, gdyż sąd karny to SĄD FAKTU (stan faktyczny jest z reguły sporny)...

  Odpowiedz
 • wjw(2015-07-08 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  MS brnie w ten debilny pomysł zamiast wprowadzić stenografowanie jak w cywilizowanych krajach...
  Kto to będzie odsłuchiwał ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane