statystyki

Wypłata wynagrodzenia za umorzone udziały dopiero po formalnościach w KRS

autor: Iwona Gębusia07.07.2015, 09:06; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:37
pieniądze-złoty-waluty

Umorzenie udziału z czystego zysku nie wymaga obniżenia kapitału zakładowego.źródło: ShutterStock

W przeciwnym razie mogłoby to być uznane za uszczuplenie kapitału zakładowego. A w takiej sytuacji kodeks spółek handlowych wprowadza obowiązek zwrotu świadczenia.

Kwestia wypłaty wynagrodzenia za umorzone udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter sporny. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim sytuacji, w której wynagrodzenie amortyzacyjne – sfinansowane poprzez obniżenie kapitału zakładowego – ma zostać uiszczone przed wpisem redukcji kapitału zakładowego do rejestru.

Możliwość umorzenia

Wypłatę wynagrodzenia za umorzone udziały reguluje przede wszystkim art. 199 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zgodnie z nim udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Ta spłata amortyzacyjna jest świadczeniem spółki na rzecz wspólnika w zamian za umorzony udział i stanowi realizację prawa do majątku spółki.

Wynagrodzenie za umorzone udziały w przypadku umorzenia przymusowego nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane