statystyki

Wypłata wynagrodzenia za umorzone udziały dopiero po formalnościach w KRS

autor: Iwona Gębusia07.07.2015, 09:06; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:37
pieniądze-złoty-waluty

Umorzenie udziału z czystego zysku nie wymaga obniżenia kapitału zakładowego.źródło: ShutterStock

W przeciwnym razie mogłoby to być uznane za uszczuplenie kapitału zakładowego. A w takiej sytuacji kodeks spółek handlowych wprowadza obowiązek zwrotu świadczenia.

Kwestia wypłaty wynagrodzenia za umorzone udziały w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ma charakter sporny. Kontrowersje dotyczą przede wszystkim sytuacji, w której wynagrodzenie amortyzacyjne – sfinansowane poprzez obniżenie kapitału zakładowego – ma zostać uiszczone przed wpisem redukcji kapitału zakładowego do rejestru.

Możliwość umorzenia

Wypłatę wynagrodzenia za umorzone udziały reguluje przede wszystkim art. 199 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zgodnie z nim udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

Umorzenie udziału wymaga uchwały zgromadzenia wspólników. Uchwała powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia i wysokość wynagrodzenia przysługującego wspólnikowi za umorzony udział. Ta spłata amortyzacyjna jest świadczeniem spółki na rzecz wspólnika w zamian za umorzony udział i stanowi realizację prawa do majątku spółki.

Wynagrodzenie za umorzone udziały w przypadku umorzenia przymusowego nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników. W przypadku umorzenia przymusowego uchwała powinna zawierać również uzasadnienie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane