statystyki

Spółka w organizacji: czy można zmienić akt założycielski

autor: Iwona Gębusia04.08.2015, 09:38; Aktualizacja: 04.08.2015, 10:25
praca, zespół, team, projekt

W aktualnym stanie prawnym wątpliwości budzi, czy do podjęcia odnośnej uchwały wymagana jest większość, czy też jednomyślność głosówźródło: ShutterStock

PROBLEM: Kwestia możliwości zmiany umów spółek i statutów spółek kapitałowych w organizacji budzi w praktyce wiele kontrowersji. Niejednokrotnie wspólnicy (akcjonariusze), z uwagi na dynamikę obrotu gospodarczego, niedługo po podpisaniu konstytucji spółki w organizacji pragną ją zmienić. Powstaje zatem pytanie: czy jest to możliwe? A jeśli tak, to w jaki sposób przeprowadzić zmianę?

1. Większość głosów czy jednomyślność

Zgodnie z ugruntowanym stanowiskiem doktryny zmiana umów (lub statutów) spółek w organizacji jest dopuszczalna. Kontrowersje wzbudzają natomiast przesłanki formalne, jakim należy zadośćuczynić, aby akt założycielski spółki w organizacji został zmodyfikowany w sposób ważny.

W aktualnym stanie prawnym wątpliwości budzi, czy do podjęcia odnośnej uchwały wymagana jest większość, czy też jednomyślność głosów. Źródła tych kontrowersji należy upatrywać w treści art. 11 par. 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: k.s.h.), w myśl którego do spółki kapitałowej w organizacji w sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące danego typu spółki po jej wpisie do rejestru. Przyczyna sporów interpretacyjnych tkwi rzecz jasna w powinności odpowiedniego stosowania ustawy, co – w zależności od oceny danego stanu faktycznego – może oznaczać stosowanie norm regulujących dany typ spółki po jej wpisie do rejestru wprost, z modyfikacjami bądź niestosowanie ich w ogóle.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane