statystyki

Nowelizacja kodeksu karnego: Kiedy kara ulega zatarciu

autor: Danuta Pawłowska06.07.2015, 18:00
W marcu weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, na mocy której skróceniu uległ termin zatarcia w przypadku skazania na karę grzywny.

W marcu weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, na mocy której skróceniu uległ termin zatarcia w przypadku skazania na karę grzywny.źródło: ShutterStock

Mój syn dostał właśnie karę grzywny za pewien wybryk. Za półtora roku kończy szkołę i będzie szukać pracy. Czy to oznacza, że będzie figurował w rejestrze skazanych na zawsze – pyta Janusz z Kielc.

Polskie prawo przewiduje, że po pewnym czasie skazanie uznaje się za niebyłe, a wpis o tym usuwa się z rejestru skazanych. Osoba, która była skazana, po zatarciu jest uważana za osobę niekaraną i może się za taką podawać. To często bywa istotne w różnych sytuacjach zawodowych. Osoba skazana – dla przykładu – nie może być wpisana na listę adwokatów ani aplikować na posadę w różnych urzędach.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane