statystyki

Nowelizacja kodeksu karnego: Kiedy kara ulega zatarciu

autor: Danuta Pawłowska06.07.2015, 18:00
W marcu weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, na mocy której skróceniu uległ termin zatarcia w przypadku skazania na karę grzywny.

W marcu weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, na mocy której skróceniu uległ termin zatarcia w przypadku skazania na karę grzywny.źródło: ShutterStock

Mój syn dostał właśnie karę grzywny za pewien wybryk. Za półtora roku kończy szkołę i będzie szukać pracy. Czy to oznacza, że będzie figurował w rejestrze skazanych na zawsze – pyta Janusz z Kielc.

Polskie prawo przewiduje, że po pewnym czasie skazanie uznaje się za niebyłe, a wpis o tym usuwa się z rejestru skazanych. Osoba, która była skazana, po zatarciu jest uważana za osobę niekaraną i może się za taką podawać. To często bywa istotne w różnych sytuacjach zawodowych. Osoba skazana – dla przykładu – nie może być wpisana na listę adwokatów ani aplikować na posadę w różnych urzędach.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane