statystyki

Po wyroku TK o decyzjach administracyjnych: Znaczny upływ czasu przysporzy kłopotów urzędnikom

autor: Karolina Topolska10.06.2015, 07:52; Aktualizacja: 10.06.2015, 09:15
Prawo

Organy administracji muszą się do wyroku TK dostosować.źródło: ShutterStock

Decyzje administracyjne rażąco naruszające prawo nie mogą być unieważniane, jeśli długo funkcjonowały w obrocie prawnym. Trybunał nie określił jednak – jak długo.

Organy administracji muszą się do wyroku TK dostosować. Co to dla nich oznacza? Opinie w tej sprawie przedstawiają urzędnicy i prawnicy. Uważają, że konieczna jest szybka zmiana prawa i doprecyzowanie terminu. Warto też zwrócić uwagę na bardzo krótki czas na wznowienie postępowań.

TK stwierdził w wyroku z 12 maja 2015 r. (sygn. P 46/13), że art. 156 par. 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.) w zakresie, w jakim przepis ten nie wyłącza dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od jej wydania nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP. Wyrok wszedł w życie 21 maja (z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw – poz. 702).

– Jeżeli trybunał w swoim orzeczeniu nie postanowił inaczej, zgodnie z art. 190 ust. 3 Konstytucji RP oraz art. 71 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 1997 r. nr 102, poz. 643 ze zm.) wyrok TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i z tą datą przepisy uznane przez trybunał za niezgodne z Konstytucją RP przestają obowiązywać – potwierdza Małgorzata Oczoś-Błądzińska z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Znaki zapytania

Jak wskazuje Anna Radziejowska, wiceprezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach, od 21 maja 2015 r., tj. od wejścia w życie wyroku TK, obowiązkiem organów administracji jest stosowanie wyroku TK. Dotyczy to oczywiście tych, które uprawnione są do badania decyzji w nadzwyczajnej procedurze administracyjnej, jaką jest postępowanie w sprawie stwierdzenia jej nieważności. Dostosowanie się do wyroku TK nie będzie jednak proste.

– Stosowanie tego wyroku będzie bardzo problematyczne. W szczególności praktyczne zastosowanie przesłanki związanej ze „znacznym upływem czasu od wydania decyzji”. Bez dookreślenia, jaki termin stosować do „znacznego upływu czasu”, nie będzie w praktyce możliwe wydanie prawidłowej decyzji – twierdzi Małgorzata Oczoś-Błądzińska.

Jej zdaniem w tej sytuacji konieczna jest zmiana przepisów k.p.a. Tego samego zdania są także SKO.

– Do czasu dokonania przez ustawodawcę zmiany art. 156 par. 2 k.p.a. w sposób zgodny z wyrokiem TK będzie występować luka prawna. Być może, pewne wskazówki zostaną zawarte w uzasadnieniu do wyroku – zauważa Anna Radziejowska.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane