statystyki

Doszło do zaniedbań procesowych? Nie można obwiniać sądów

autor: Michał Culepa26.06.2015, 07:08; Aktualizacja: 26.06.2015, 07:46
prawo, sąd

SN wskazał, że bez wątpliwości doszło do naruszenia przepisów – prokuratoria miała zastępować OHP przed sądem i otrzymywać wszelkie informacje i pisma procesoweźródło: ShutterStock

Jeżeli Skarb Państwa przez własną bierność sam pozbawia się prawa do obrony, to nie może później domagać się stwierdzenia nieważności postępowania – uznał Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikom Centrum Kształcenia i Wychowania Ochotniczych Hufców Pracy. Jednemu z nich komornik zajął koparko-ładowarkę o wartości blisko 180 tys. zł. Jednak wkrótce okazało się, że maszyna jest przedmiotem leasingu, a więc w gruncie rzeczy nie jest własnością dłużnika. W tej sytuacji firma leasingowa wytoczyła przeciwko Centrum Kształcenia OHP powództwo o zwolnienie koparki spod egzekucji.

Sprawa potoczyła się zwykłym trybem – sąd wysyłał wezwania na rozprawy do jednostki OHP, jednak z jej strony nikt się nie pojawił. Przedstawiciele pozwanego nie reagowali ani na pisma sądowe, ani na pisma spółki leasingowej. Nikt nie pojawił się nawet na ogłoszeniu wyroku uwzględniającego żądania spółki. Sąd uznał więc wyrok w stosunku do OHP za zaoczny.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane