statystyki

Filozofia karania od 1 lipca: Bransoletki wyjdą z mody

autor: Piotr Szymaniak25.06.2015, 07:21; Aktualizacja: 25.06.2015, 08:45
prawo, sąd

Od 1 lipca odbywanie kary w SDE stanie się jednym z rodzajów kary ograniczenia wolnościźródło: ShutterStock

Z najbardziej atrakcyjnej formy pozbawienia wolności elektroniczny dozór stanie się najmniej atrakcyjną formą ograniczenia wolności. Wchodząca w życie 1 lipca reforma prawa karnego ma w zasadniczy sposób zmienić filozofię karania.

W skrócie: zmiana ma polegać na odchodzeniu od częstego stosowania kar pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania i preferowaniu wszelkiego rodzaju kar wolnościowych – jak grzywna czy ograniczenie wolności. Przy okazji dokonano zmian w kodeksie karnym, dodając nowy rodzaj kary ograniczenia wolności polegający na obowiązku pozostawania w miejscu stałego pobytu lub w innym wyznaczonym, z zastosowaniem systemu dozoru elektronicznego (popularne bransoletki).

Do tej pory system dozoru elektronicznego (SDE) nie był karą samoistną, lecz jedną z form wykonywania kary pozbawienia wolności. Była to więc alternatywa dla odsiadki za murami zakładu karnego. O zamianę więzienia na bransoletkę mógł ubiegać się skazany prawomocnym wyrokiem na karę nie dłuższą niż rok, wobec którego nie zachodzą przesłanki określone w art. 64 par. 2 k.k. (multirecydywa). Decydował o tym sąd w postępowaniu wykonawczym, a więc była to domena wydziałów penitencjarnych w sądach okręgowych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane