statystyki

Przepisy dotyczące stadionowych chuliganów niekonstytucyjne?

autor: Anna Krzyżanowska22.06.2015, 20:00; Aktualizacja: 22.06.2015, 20:10
kibice

Raport PZPN o stanie bezpieczeństwa na stadionach w sezonie 2013/2014 stwierdza, że na 296 meczów Ekstraklasy tylko w przypadku sześciu, czyli w 2 proc., odnotowano zakłócanie porządku na stadionieźródło: ShutterStock

Za zuchwałą kąpiel w fontannie będzie można utracić prawo do oglądania meczów piłki nożnej - informuje Agnieszka Matusik, adwokat, pełnomocnik Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców.

W komisji sportu skończyły się właśnie prace nad nowelą ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Jej sprawozdanie we wtorek zostanie przedstawione w Sejmie. Projekt dzięki m.in. staraniom stowarzyszeń kibicowskich znacząco ewoluował. Łatwiej będzie dopingować?

Wiele zmian, jakie wprowadza projekt, należy uznać za pozytywne. Należy do nich np. ograniczenie obowiązku organizatorów zapewnienia identyfikacji osób uczestniczących w meczach piłki nożnej do trzech najwyższych ligowych klas rozgrywkowych. Zmiana z pewnością wpłynie na obniżenie kosztów organizacji meczów w niższych ligach. Za prowolnościową zmianę należy uznać rezygnację z przetwarzania wizerunku twarzy osób uczestniczących w meczach. Umożliwi to zakup biletu, który będzie ważny po prostu wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość. Dotychczasowe przepisy zobowiązywały organizatora do przetwarzania wizerunku kibiców, stąd konieczne było posiadanie karty kibica ze zdjęciem. Rozwiązanie przyjęte w projekcie z pewnością zbliża nas do standardów obowiązujących na europejskich stadionach.

Zgodnie z nowelą organizator będzie mógł również udostępniać kibicom miejsca stojące na stadionie.

To prawda. To szansa na obejrzenie meczów cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem kibiców, jak np. finału Pucharu Polski, przez większą ich liczbę. Możliwy stanie się demontaż krzesełek i zastąpienie ich miejscami stojącymi. Przy czym już dziś na trybunach zajmowanych przez ultrasów (zagorzałych kibiców) kibice najczęściej stoją.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane