statystyki

Rzecznik Praw Obywatelskich musi czasem pójść na wojnę

autor: Dawid Sześciło19.06.2015, 08:37; Aktualizacja: 19.06.2015, 13:32
Dawid Sześciło

Dawid Sześciłoźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nawet jeśli Adam Bodnar nie zostanie nowym rzecznikiem praw obywatelskich, osiągnął już wiele – pokazał, że kandydat na ten urząd może mieć konkretny program i wizję instytucji

Dawid Sześciło

Dawid Sześciło

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rzecznik praw obywatelskich w Polsce, na tle swoich odpowiedników w innych państwach, dysponuje nadzwyczaj szerokimi kompetencjami. Nie są powszechnym standardem np. uprawnienia ombudsmana do udziału w postępowaniach sądowych czy administracyjnych. Tylko niektórzy rzecznicy praw są upoważnieni do wnoszenia środków zaskarżenia w postępowaniach sądowych czy też zwracania się do najwyższych instancji sądowych o wyjaśnianie zagadnień prawnych budzących wątpliwości w orzecznictwie.

Szeroki mandat RPO został jeszcze wzmocniony osobowością kolejnych rzeczników, zwłaszcza prof. Ewy Łętowskiej. Ich zasługą było uczynienie z ombudsmana ważnego aktora debaty publicznej, którego autorytet sięga dalej niż ustawowe kompetencje. RPO stał się instytucją, która zgodnie z tzw. zasadami paryskimi dotyczącymi instytucji ombudsmana, nie tylko chroni, lecz także promuje prawa człowieka.

Po 25 latach od rozpoczęcia transformacji ustrojowej, instytucja RPO znalazła się jednak w punkcie, w którym warto pomyśleć o nadaniu jej nowego impulsu. I nie jest to równoznaczne z krytyką pod adresem prof. Ireny Lipowicz, pełniącej funkcję obecnie. Trudno zarzucać pani rzecznik brak aktywności. Tylko w zeszłym roku Biuro RPO rozpatrzyło ponad 31 tys. spraw. Przekonuje mnie też ostrożne podejście RPO do spraw medialnych, to znaczy powstrzymywanie się od automatycznego reagowania na najgłośniejsze, ale nie zawsze najważniejsze doniesienia prasowe na zasadzie – jest medialna burza, więc ruszamy z kontrolą. Mamy już co najmniej jedną ważną instytucję państwa, która takiej pokusie się nie oparła, i to zdecydowanie wystarczy.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane