statystyki

RPO zaniepokojona zasadami ośrodka w Gostyninie

autor: Anna Krzyżanowska17.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.07.2015, 09:29

Ustawodawca nie przewidział nadzorowania widzeń osób umieszczonych w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie. To, że taki nadzór jest prowadzony, nie ma umocowania prawnego – pisze rzecznik praw obywatelskich w liście do ministra zdrowia i prosi o zajęcie się tym problem.

Profesor Irena Lipowicz w wystąpieniu zwraca uwagę na redakcję artykułu 29 ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (Dz.U. z 2014 r. poz. 24). W jego myśl osoba umieszczona w ośrodku ma prawo, za zgodą kierownika, do kontaktu z innymi osobami za pośrednictwem telefonu lub internetu, a także do spotkań z odwiedzającymi. Kierownik może tej zgody odmówić lub ją cofnąć albo zezwolić jedynie na określony sposób kontaktu lub krąg osób, jeżeli istnieje ryzyko wzrostu zagrożenia niebezpiecznymi zachowaniami osoby osadzonej albo zakłócenia stosowanej wobec niej terapii.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane