Aplikanci w punktach bezpłatnych porad

autor: Anna Krzyżanowska15.06.2015, 09:46; Aktualizacja: 15.06.2015, 09:52

Do systemu nieodpłatnej przedsądowej pomocy prawnej włączeni zostaną aplikanci. W jego ramach nie będzie jednak funkcjonowała infolinia, gdzie każdy obywatel mógłby dowiedzieć się o obowiązujących przepisach. To najważniejsze ustalenia ostatniego posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej oraz edukacji prawnej społeczeństwa (druk nr 3338). W czwartek gremium przyjęło sprawozdanie ze swoich prac.

Wprowadzenie do systemu aplikantów to wynik starań przedstawicieli samorządów prawniczych, którzy apelowali o zmianę w art. 5 projektu. Jego nowe brzmienie stanowić ma o tym, iż „nieodpłatnej pomocy prawnej udziela osobiście adwokat lub radca prawny, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach z ich upoważnienia aplikant adwokacki lub radcowski”. Podczas posiedzenia wrócono również do kwestii konieczności wprowadzenia ustawą instytucji nieodpłatnej informacji prawnej. Ta miałaby polegać na przekazywaniu za pośrednictwem infolinii informacji „o obowiązujących aktach normatywnych regulujących przedstawiony problem prawny lub o sposobach uzyskania pomocy w jego rozwiązaniu”.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • eXe(2015-06-15 18:30) Zgłoś naruszenie 00

  To jest po prostu kpina.
  Z jednej strony zabrania się magistrom prawa z wieloletnim doświadczeniem występować przed sądem, a z drugiej zezwala aplikantom - zielonym jak szczypiorek udzielania porad prawnych ludziom. Tu nie jakoś troski nie ma.
  Druga rzecz to finansowanie pomocy dla żulerni za nasze podatki.

  Odpowiedz
 • leszek(2015-06-15 20:50) Zgłoś naruszenie 00

  W ten sposób, beneficjenci bezpłatnych porad prawnych prawdopodobnie nie zobaczą na oczy mecenasa tylko aplikanta w sweterku, który często zamiast 3 lat doświadczenia będzie miał pół roku. I co z tego że taki mecenas ma ubezpieczenie oc. Niech ktoś poda ile odszkodowania zostało wypłacone z oc na skutek błędnej porady prawnej. Chciałbym wiedzieć. Czyżby 0... ? Przecież ta ustawa ma być z elementem społecznym. Do tej pory nikt nie kwestionował porad pochodzących z klinik prawa. Nie słyszałem też aby komuś się stała szkoda. No ale kiedy w grę wchodzi odpłatność to już inna para kaloszy. Wtedy to już samo zło. Kolejna ustawa która stanie się źródłem nadużyć, marnotrawstwa i źródłem wzbogacenia silniejszych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane