statystyki

Kreatywny aplikant zostanie ukarany

autor: Ewa Maria Radlińska04.09.2015, 20:00
prawnik; adwokat

Sąd zauważył, że pomimo braku wiedzy i woli ze strony radcy podjął się prowadzenia sprawy cywilnej państwa B. w ramach samodzielnej działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Nie będąc upoważnionym przez jakiegokolwiek radcę, aplikant radcowski nie może reprezentować stron w postępowaniu sądowym.

STAN FAKTYCZNY

Aplikant radcowski od marca do grudnia 2009 r. pracował w kancelarii radcy prawnego. Był uprawniony do zawierania umów z klientami i wskazywania jako pełnomocnika radcy prowadzącego tę kancelarię oraz do wystawiania na własne nazwisko upoważnień do reprezentacji (dysponował formularzami blankietowo podpisanymi przez prawnika). Musiał jednak informować radcę o zawartych umowach.

Młody człowiek prowadził również samodzielną działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług prawnych i na tym polu nie współpracował z radcą prawnym.

Aplikant mieszkał z rodzicami. Jego matka pomagała mu w pracach biurowych, w tym odbierała korespondencję, przygotowywała kserokopie dokumentów oraz przedkładała sporządzone przez syna pisma w różnych instytucjach.

W ramach swojej działalności mężczyzna przyjął sprawę od małżonków B. W dokumentach złożonych do akt sprawy jako pełnomocnika wskazał radcę, u którego pracował, a siebie jako osobę upoważnioną do reprezentacji (wykorzystał posiadany niewypełniony formularz, podpisany przez radcę). Radca nic o tym nie wiedział.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane