statystyki

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym

autor: Michał Koralewski09.06.2015, 10:02; Aktualizacja: 09.06.2015, 10:33

Nasza spółka otrzymała pismo od syndyka z informacją o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej jednego z naszych klientów. W piśmie zawarto wezwanie do zgłoszenia wierzytelności do masy upadłości w terminie miesiąca. Jakie dane powinniśmy zawrzeć w zgłoszeniu, aby spełniało ono wymogi i zostało przyjęte przez sędziego-komisarza?

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest termin złożenia zgłoszenia wierzytelności. Jest on bowiem liczony nie od dnia otrzymania pisma od syndyka, ale od ukazania się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obwieszenia o ogłoszeniu upadłości danego podmiotu. Należy zatem przede wszystkim sprawdzić datę opublikowania owego obwieszczenia, która w praktyce przeważnie jest wcześniejsza niż dzień otrzymania pisma od syndyka.

Zgłoszenie wierzytelności jest dokumentem wysoce sformalizowanym. Jeżeli zgłoszenia dokonuje przedsiębiorca lub wierzyciel reprezentowany przez pełnomocnika procesowego, którym jest adwokat lub radca prawny, to zgłoszenie wierzytelności nieodpowiadające wymaganiom ustawowym podlega zwrotowi bez wzywania do jego uzupełnienia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie zgłoszenia i załączników.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane