statystyki

Prawo restrukturyzacyjne niebezpieczne dla prokurentów: Będą płacić za szkody wierzycieli

autor: Robert Uhl09.06.2015, 10:02; Aktualizacja: 09.06.2015, 11:08

Po wejściu nowego prawa restrukturyzacyjnego także oni mogą ponosić odpowiedzialność w razie upadłości, jeżeli nie zgłoszą w terminie wniosku o jej ogłoszenie. Podobnie jak członkowie zarządu spółek kapitałowych.

Nowa ustawa z 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Uchwalone przez Sejm przepisy czekają już na podpis prezydenta. Przewidują one także zmiany w ustawie – Prawo upadłościowe i naprawcze (która od 1 stycznia 2016 r. nazywać się będzie Prawem upadłościowym). Jedna z istotnych modyfikacji dotyczyć będzie odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wskutek spóźnionego zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Obecny stan prawny

Na gruncie obowiązującego art. 21 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233) jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości spoczywa na każdym, kto ma prawo ją reprezentować sam lub łącznie z innymi osobami. W razie niezłożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie osoby obowiązane do jego złożenia ponoszą odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną niezłożeniem wniosku w terminie.

Osoby obowiązane do złożenia wniosku to – w wypadku spółek kapitałowych – członkowie zarządu, a w wypadku spółek osobowych – wspólnicy, którym przysługuje prawo reprezentowania spółki. W orzecznictwie wykształcił się pogląd, że do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości nie są natomiast zobowiązani prokurenci (np. postanowienie Sądu Najwyższego z 15 marca 2013 r., sygn. akt V CSK 177/12). Na gruncie obecnie obowiązujących przepisów nie ponoszą oni zatem odpowiedzialności za nieterminowe zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

Ponadto aby wyegzekwować swoją należność, wierzyciel musi udowodnić winę osoby, która nie złożyła wniosku o ogłoszenie upadłości w terminie, związek przyczynowy oraz wysokość szkody poniesionej wskutek niezłożenia wniosku lub niezłożenia go w terminie. W praktyce wierzycielowi nie jest zatem łatwo skutecznie powołać się na tego rodzaju odpowiedzialność. W konsekwencji przepis ten stosunkowo rzadko znajduje zastosowanie. Tym bardziej że w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością członkowie zarządu i tak ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki na podstawie art. 299 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.) i odpowiedzialność tę znacznie łatwiej jest wyegzekwować.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane