statystyki

RPO: formularze niebieskiej karty powinny zostać zmodyfikowane

autor: Michalina Topolewska02.06.2015, 07:23; Aktualizacja: 02.06.2015, 08:31
Przemoc domowa

Formularz wylicza też rodzaje przestępstw popełnianych względem osób bliskich, które podlegają ściganiuźródło: ShutterStock

Druk pouczenia przekazywany osobom doświadczającym domowej agresji zawiera nieaktualne informacje. Wymaga dostosowania w związku ze zmianami, które nastąpiły m.in. w kodeksie karnym.

Na problem ten zwraca uwagę prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich (RPO). W wystąpieniu skierowanym do Władysława Kosiniaka-Kamysza wskazuje, że zmodyfikowany powinien być wzór formularza B niebieskiej karty (NK). Jest to pouczenie, które otrzymują osoby dotknięte przemocą w rodzinie. Znajdują się w nim informacje o miejscach i instytucjach, w których może im być udzielona pomoc, a także o formach wsparcia.

Formularz wylicza też rodzaje przestępstw popełnianych względem osób bliskich, które podlegają ściganiu. To w tym fragmencie, jak podkreśla RPO, znajdują się nieaktualne w obecnym stanie prawnym informacje. Dotyczy to np. gwałtu, który według druku pouczenia jest ścigany na wniosek pokrzywdzonego. Jednak sytuacja ta zmieniła się od 27 stycznia 2014 r. To wtedy bowiem weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu karnego (dalej k.k.), która spowodowała, że zainicjowanie postępowania w sprawie podejrzenia przestępstwa zgwałcenia odbywa się z urzędu, a nie z inicjatywy osoby poszkodowanej.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane