statystyki

Zamówienia publiczne: Większość zamawiających w ogóle nie organizuje przetargów

autor: Sławomir Wikariak28.05.2015, 07:23; Aktualizacja: 28.05.2015, 08:33
umowa prawo prawnik

45 proc. zamawiających stosuje własne procedury przy udzielaniu zamówień poniżej 30 tys. euroźródło: ShutterStock

Aż 62 proc. instytucji zamawiających nie udzieliła w zeszłym roku ani jednego zamówienia o wartości przekraczającej próg, który zobowiązuje do stosowania procedur przetargowych – wynika z badania ankietowego przeprowadzonego przez Urząd Zamówień Publicznych.

– Uważam, że to bardzo dużo. Tym bardziej że nie ma obowiązku publikowania w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszeń o zamówieniach poniżej progu bagatelności – komentuje Witold Jarzyński, radca prawny w kancelarii Magnusson, redaktor naczelny pisma „Zamawiający. Zamówienia Publiczne w Praktyce”.

W kwietniu 2014 r. wspomniany próg został podwyższony z 14 tys. euro do 30 tys. euro. To kwota netto, co oznacza, że bez stosowania ustawy można wydać nawet 155 tys. zł brutto. Niektórzy uważają, że wiele zamówień celowo jest dzielonych na mniejsze właśnie po to, by uniknąć stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.). To praktyka zakazana przez prawo, ale bardzo trudna do wychwycenia.

– Mogę potwierdzić, że od podwyższenia progu bagatelności zamawiający częściej proszą o opinie na temat dopuszczalności podziału zamówienia na części – przyznaje Piotr Trębicki, radca prawny w kancelarii Czublun Trębicki.

Wyniki ankiety można uznać za miarodajne, gdyż na pytania odpowiedziało prawie 19 tys. respondentów. 16 proc. zamawiających udziela rocznie do trzech zamówień przekraczających próg ustawowy, 10 proc. – od czterech do dziesięciu, 6 proc. – od 11 do 25 zamówień. Okazuje się więc, że za zdecydowaną większość zamówień na rynku odpowiada 6 proc. zamawiających, bo taki odsetek respondentów organizuje więcej niż 25 przetargów rocznie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • goś(2016-05-11 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Zamawiający to nie tylko np. gmina, ale też jej jednostki takie jak przedszkola czy OPSy. Tam trudno o duże zamówienia, bo i budżety na zakupy niewielkie. A w gminie takich jednostek kilka - kilkaset.

  Odpowiedz
 • jest to nie prawda(2015-05-28 10:59) Zgłoś naruszenie 00

  ...a w NRD nie ma
  wartości podprogowych
  są dopiero regulacje
  dyrektywne no to jak to jest,
  a w takiej Francji art.4 pkt 8
  50 tysi i tyle powinno być w Polsce, drobnica szkoły itp

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane