statystyki

Sąd Najwyższy liberalnie o cesji wierzytelności

autor: Michał Culepa18.05.2015, 07:36; Aktualizacja: 18.05.2015, 08:28

Wyciąg z umowy cesji z podpisami poświadczonymi notarialnie może być sporządzony później niż sama umowa – uchwalił Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła firmy S, która przeniosła swoją wierzytelność w drodze umowy przelewu wierzytelności (cesji) na spółkę A. Ta wniosła o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przez sąd. Problem jednak polegał na tym, że cesja wierzytelności nastąpiła już w toku postępowania egzekucyjnego, którego stroną był pierwotny wierzyciel. To na firmę S był bowiem wystawiony wspomniany sądowy tytuł egzekucyjny.

W sądzie, przed którym toczyło się postępowanie o nadanie klauzuli wykonalności, spółka A przedłożyła wyciąg z umowy cesji, opatrzony podpisem urzędowo poświadczonym przez notariusza. Jednak sąd oddalił wnioski o nadanie klauzul wykonalności tytułom egzekucyjnym dotyczącym wierzytelności cedowanych na spółkę A. Wskazał, że wyciągi z umów cesji zostały podpisane przez przedstawicieli spółek w obecności notariusza, ale już po zawarciu umowy. Sąd stwierdził, że notarialne wyciągi dokumentów sporządzonych w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym nie są dokumentami, o których mowa w art. 788 par. 1 k.p.c. Zgodnie z nim jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym. Sąd uznał więc, że wyciągi z umów, nawet poświadczone notarialnie, nie wykazują cech dokumentu prywatnego i nie mogą stanowić dowodu na cesję wierzytelności.


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane