statystyki

Informacje techniczne dotyczące cyfrowych baz danych o egzaminach to również dane publiczne

autor: Piotr Pieńkosz03.06.2015, 10:24; Aktualizacja: 03.06.2015, 10:39
umowa, prawo, prawnik, podpis

Skład orzekający stanął po stronie dyrektora.źródło: ShutterStock

TEZA: Dane o charakterze technicznym mogą stanowić informację publiczną. Jeśli więc pytanie obywatela dotyczy szczegółów technicznych, np. funkcjonowania systemów informatycznych obsługujących urząd, to niewątpliwie jest to pytanie o informację publiczną.

Sygn. akt I OSK 1174/14, WYROK NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 24 kwietnia 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Obywatel skierował do dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie wniosek w trybie ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.). Pytał w nim o to, w jakim formacie elektronicznym (.doc, .xls etc.) instytut grupuje wyniki egzaminów przeprowadzanych przez tę jednostkę. Ponadto wnioskodawcę interesowało, czy posiadany przez instytut system informatyczny daje możliwość uszeregowania w formie cyfrowej wyników egzaminów szkół określonego miasta od szkoły mogącej się pochwalić najwyższym wynikiem do placówki, która otrzymała najniższą notę. Pytania nie dotyczyły więc przedstawienia szerokich zbiorów danych, a jedynie tego, jakimi możliwościami technicznymi dysponują systemy informatyczne posiadane przez jednostkę. Mimo to dyrektor IBE piętrzył problemy z ich udostępnieniem. Wyjaśnił, że żądane przez obywatela informacje dotyczą aspektów technicznych rozwiązań informatycznych związanych z bazami danych. W jego ocenie nie są to informacje doniosłe dla obywateli, a co za tym idzie, nie kwalifikuje się ich do kategorii informacji publicznej.

W obliczu takiej argumentacji obywatel postanowił złożyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność dyrektora. Wnosił w niej o zobowiązanie dyrektora do udostępnienia informacji zgodnie ze sformułowanym przez niego wnioskiem.

Skład orzekający stanął po stronie dyrektora. W uzasadnieniu wskazał, że podmiot zobowiązany zasadnie przyjął, że żądane przez skarżącego dane nie stanowią informacji publicznej, gdyż są zaliczane do grupy informacji technicznych, które mają ograniczony krąg odbiorców i mają charakter dynamiczny, a więc mogą ulegać częstym zmianom ze względu np. na wdrażane modyfikacje w systemach informatycznych. W takiej sytuacji nie można mówić o bezczynności dyrektora. Nie podlegał on bowiem rygorom ustawy o dostępie do informacji publicznej.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane