Samowolnie usuniesz obumarłe drzewo - możesz liczyć na złagodzenie kary

autor: Urszula Mirowska-Łoskot14.05.2015, 07:43; Aktualizacja: 14.05.2015, 10:48

Urzędnicy będą brać pod uwagę okoliczności, w których drzewo zostało usunięte bez wcześniejszego uzyskania zgody. Jeśli właściciel sam zdecyduje się na wyrąb obumarłej lub nierokującej szansy na przeżycie rośliny, wysokość kary administracyjnej będzie obniżona o 50 proc. Z kolei w przypadku uszkodzenia drzewa w okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności, nie będą w ogóle wymierzane. Obecnie nie ma żadnych okoliczności łagodzących.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (7)

  • Edi(2015-05-14 23:02) Zgłoś naruszenie 10

    Do Wiktorka - bo to nie szkodzi drzewom . Wiele gatunków wymaga regularnego cięcia z rosną tak szybko że mniejsze cięcie oznacza coroczne cięcie a nie co trzy lata. Poza tym często ich gałęzie są bardzo kruche i przy każdej wichurze łamią się i tworzą zagrożenie na drogach nie mówiąc o bałaganie i zaśmiecaniu. Drzewa na mojej posesji nie powinny podlegać RZADNEJ KONTROLI. Wara urzędniczym biurwom od mojego ogródka .

    Odpowiedz
  • Wiktor(2015-05-14 14:11) Zgłoś naruszenie 01

    Od kilku lat w miastach zauważa się nagmine pielęgnację polegającą na przycinaniu korony drzewa do "gołego pnia". Dlaczego służby ochrony środowiska nie reagują? Czyżby firmy produkujące brykiety miały urzędników w kieszeni? Dla przypomnienia 1 dorosłe drzewo produkuje rocznie tlen dla 2 osób.

    Odpowiedz
  • pikuś(2015-05-14 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Te opłaty za wycinkę drzew pod działalność gosp. to jest jeden z najbardziej durnych przepisów, który nie ma nic wspólnego w ochroną środowiska. Chodzi tylko o kasę. Każdy właściciel (ze mną włącznie) działki pod działalność gosp. zaciekle tępi wszystkie drzewa i krzewa za młodu, żeby tylko potem nie płacić za wycinkę. Każdy też unika sadzenia drzew na takiej działce, nawet jak już zagospodarowana, bo a nuż będzie przeszkadzać w przyszłości. W skali kraju w ten sposób tępi się drzewa na obszarze tysięcy hektarów. Za to robi się raban jak jakiś deweloper wycina parę drzew w mieście pod jakiś budynek.
    Za to lasy państwowe wycinają drzewa pod swoje szerokie nikomu nie potrzebne leśne drogi, na które wysypują potem gruz i inne świństwa i i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Tam potem nic nie rośnie. No ale na coś przecież LP muszą wydać pieniądze, byleby nie płacić do budżetu państwa.

    Odpowiedz
  • troll(2015-05-14 13:08) Zgłoś naruszenie 10

    Gorzej, niż komuna.

    Odpowiedz
  • dyletant(2015-05-14 12:53) Zgłoś naruszenie 00

    przepis mówi że na wycięcie 5 letniego drzewa trzeba zgody urzędnika.A co jeśli zrobię sobie tyczki do pomidorów z gałęzi 10-letniego drzewa i ono mi puści liście?Muszę się kłaniać urzędnikowi żeby pozwolił mi wyciągnąć kołek czy mam jeszcze zapłacić?

    Odpowiedz
  • LEMING(2015-05-14 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Demokracja polega na tym, że możemy wybierać sobie tych wszystkich prezydentów,
    ale bez ich pozwolenia nie wolno nam wyciąć drzewa posadzonego
    przez nas na własnej posesji?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-05-14 08:20) Zgłoś naruszenie 00

    W normalnych krajach nie ma żadnych kar za wycięcie prywatnego drzewa , albo innego krzaka .
    Ale w kraju mafijnym , jak najbardziej .

    Co , nie ? - zwracam się tu do mameluków z TK .

    Odpowiedz