statystyki

Komornik zajmuje wynagrodzenie. Ile można potrącić z tytułu należności niealimentacyjnych

autor: Magdalena Skalska14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:54
Pieniądze

Rozróżnia się dwie zasadnicze grupy potrąceń: obowiązkowe i dobrowolne.źródło: ShutterStock

Komornik sądowy zawiadomił o zajęciu pracownikowi wynagrodzenia za pracę z tytułu należności niealimentacyjnych. Jego wynagrodzenie wyniosło za kwiecień 2015 r. 1950,56 zł netto. Z wynagrodzenia potrącane są raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej w wysokości 330 zł plus 20 zł wkładu, raty pożyczki z zfśś – 157 zł, składka pzu – 55 zł, składka związkowa – 2 zł. Pracownikowi przysługują podstawowe koszty uzyskania przychodów 111,25 zł i pracodawca jest upoważniony do zmniejszania zaliczki na podatek dochodowy w kwocie 46,33 zł. Jak dokonać potrąceń?

Przy dokonywaniu potrąceń należy zachować odpowiednią kolejność i wyznaczone granice, przestrzegając limitów, które z jednej strony określają dopuszczalną wysokość potrącenia, z drugiej zaś obligują pracodawcę do wypłacenia pracownikowi tzw. kwoty wolnej. Stanowi ona równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym, po odliczeniu potrąceń ustawowych obciążających pobory zatrudnionego. Minimalne wynagrodzenie w 2015 r. to 1750 zł, kwota wolna od potrąceń wynosi zatem 1750 zł po przeliczeniu do wartości netto, czyli 1286,16 zł. Należy jednak pamiętać, że jest ona zróżnicowana w zależności od przysługujących pracownikowi kosztów uzyskania przychodów i uprawnień pracodawcy do stosowania dla niego ulgi podatkowej (PIT-2). Co ważne, kwota wolna jest proporcjonalnie pomniejszana w stosunku do wymiaru czasu pracy, natomiast nienaruszalna w przypadku nieprzepracowania całego miesiąca.

Rozróżnia się dwie zasadnicze grupy potrąceń: obowiązkowe i dobrowolne. Te pierwsze mają bezwzględne pierwszeństwo, przy czym z priorytetu w tej grupie korzystają sumy egzekwowane na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych. Dopiero w drugiej kolejności pracodawca dokonuje potrąceń innych niż alimentacyjne, egzekwowanych na podstawie tytułów wykonawczych. W takim przypadku egzekucji komorniczej podlega 1/2 wynagrodzenia netto do wysokości kwoty wolnej od potrąceń.

Nawiązując do pytania, wszystkie rodzaje płatności, o których w nim mowa, należą do grupy potrąceń dobrowolnych. Z chwilą zajęcia pensji podwładnego przez komornika pracodawca jest zobowiązany do przekazywania na jego konto tej części wynagrodzenia, którą zgodnie z przepisami może potrącić. Do czasu wyczerpania długu z tytułu egzekucji komorniczej trzeba zatem zaniechać potrącania wszelkich innych wierzytelności wymienionych w pytaniu, które do tej pory obciążały płacę netto zatrudnionego.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane